Nagrody dla gmin w powiatach do 20 tys. za przekroczenie 60 proc. frekwencji w wyborach

Dodane przez e.rynkowska - pt., 20/10/2023 - 11:18

Od niespełna 65 proc. do ponad 90 proc. – w tym przedziale mieszczą się gminy, które osiągnęły najwyższą frekwencję w wyborach do Sejmu i Senatu w podziale na powiaty ziemskie. Większość z nich będzie miała prawo do benefitów w programach profrekwencyjnych.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda pytany dziś w Polsat News, czy będą nagrody dla gmin w powiatach do 20 tys. za przekroczenie 60 proc. frekwencji w wyborach, odparł: „Oczywiście, że będą. My jesteśmy wiarygodni w tych sprawach”.

Zgodnie z komunikatem rządu gminy do 20 tys. mieszkańców, które osiągną największą frekwencję w powiecie, otrzymają milion złotych na budżet obywatelski. Oprócz tego na dodatkowe środki mogą liczyć gminy do 20 tys. mieszkańców, w których frekwencja przekroczy 60 proc. Dana gmina otrzyma wtedy 250 tys. zł na rozwój działalności kół gospodyń wiejskich, zespołów ludowych i orkiestr dętych oraz 250 tys. zł dla lokalnego klubu sportowego. Gminy do 20 tys. mieszkańców z najwyższą frekwencją mają też otrzymać 1 mln zł na remont remizy. Tam, gdzie remizy nie ma, wygraną będzie można przeznaczyć na remont innego budynku użyteczności publicznej.

Powiat Hajnowski frekwencja 66,06 proc.

Gminy z najwyższą frekwencją w województwie podlaskim:

augustowski
gm. Nowinka – 71,41 proc.

białostocki
gm. Supraśl – 79,85 proc.

bielski
m. Brańsk – 70,55 proc.

grajewski
m. Grajewo 65,50 proc.

hajnowski
gm. Białowieża – 71,90 proc.

kolneński
m. Kolno 64,93 proc.

łomżyński
gm. Łomża – 72,50 proc.

moniecki
gm. Jasionówka  65,74 proc.

sejneński
gm. Giby 68,46 proc.

siemiatycki
gm. Mielnik 68,34 proc.

sokólski
gm. Kuźnica 67,78 proc.

suwalski
gm. Jeleniewo – 72,94 proc.

wysokomazowiecki
gm. Kulesze Kościelne – 74,66 proc.

zambrowski
gm. Kołaki Kościelne – 75,92 proc.

źródło: https://samorzad.pap.pl/kategoria/aktualnosci/gminy-z-najwyzsza-frekwencja-w-powiatach-ziemskich