Delegacja z partnerskiego miasta Suure-Jaani odwiedziła Hajnówkę

Dodane przez administrator - pon., 19/09/2022 - 10:22

Kategoria

W dniach 15-18 września miasto Hajnówka gościło 6-osobową delegację partnerskiego miasta Suure-Jaani (Estonia). Współpraca z estońską gminą została nawiązana w 2005 roku. Wtedy też zostało podpisane porozumienie o wzajemnych stosunkach. Przez lata odbywały się wzajemne spotkania nie tylko na gruncie samorządowym, ale również sportowym i kulturalnym. Lata pandemii rozluźniły kontakty miast. Po kilku latach ponownie udało się spotkać.

Hajnówkę odwiedzili: Veronika Ling - sekretarz gminy, Viivika Lepp - dyrektor biblioteki, Leili Kuusk - specjalista ds. komunikacji i turystyki, Priit Toobal - przewodniczący rady gminy, Margus Ojaste - radny i przedsiębiorca (naprawa samochodów, transport dalekobieżny).

W trakcie wizyty odbyło się spotkanie z Burmistrzem Miasta oraz radnymi, podczas którego była możliwość porozmawiania o sytuacji społeczno-gospodarczej gmin, sposobach radzenia w trudnym dla samorządów czasie. Uczestnicy wizyty dzięki spotkaniom z dyrekcją jednostek organizacyjnych gminy miejskiej, zapoznali się z funkcjonowaniem Miejskiej Biblioteki Publicznej, Hajnowskiego Domu Kultury oraz Ośrodka Sportu i Rekreacji, Lokalnej Organizacji Turystycznej „Region Puszczy Białowieskiej”.

Turystyczno-krajoznawczym elementem pobytu była wizyta w Białowieży. Punkty docelowe stanowiły: Muzeum Przyrodnicze BPN, Park Pałacowy, Rezerwat Pokazowy Żubrów.

Aspekt dziedzictwa kulturowego naszego regionu goście poznali, uczestnicząc w Koncercie Galowym 41. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. Byli pod wielkim wrażeniem piękna, jakie płynie ze śpiewu cerkiewnego.

Spędzony czas, po tak długiej przerwie, należy zaliczyć do udanych nie tylko pod względem merytorycznym, ale także wypracowaniu planów na przyszłą współpracę.

 

Emilia Korolczuk

 

zdjęcie grupowe: delegacja z Estonii wraz z władzami miasta i radnymi gminy miejskiej
spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej
zdjęcie grupowe: delegacja wraz z dyrekcją i pracownikami biblioteki
delegacja jest oprowadzana po bibliotece przez dyrekcję
zwiedzanie biblioteki
wizyta w Lokalnej Organizacji Turystycznej
wizyta w Lokalnej Organizacji Turystycznej
zwiedzanie Białowieży
zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego w Białowieży
zdjęcie grupowe na wieży widokowej
zwiedzanie Parku Pałacowego
zdjęcie grupoowe przed Domem Gubernatora w Białowieży
wizyta w Rezerwacie Pokazowym Żubrów
wizyta w Rezerwacie Pokazowym Żubrów
wizyta w Rezerwacie Pokazowym Żubrów

Strony w dziale: