Zakon klauzurowy, kontemplacyjny - Mniszki Klaryski od Wiecznej Adoracji

Patronami Zakonu są: św. Franciszek i św. Klara z Asyżu oraz Matka Maria od Krzyża, Morawska.

Głównym celem powstania zakonu jest  Adoracja Najświętszego Sakramentu trwająca całą dobę (przy odpowiedniej liczbie sióstr). 

Klasztor i kościół zostały zaprojektowane przez Henryka Dołęgowskiego i Ryszarda Suchorę z  Białej Podlaskiej.

Na czas budowy, siostry mają pozwolenie ze Stolicy Świętej na opuszczanie klasztoru. Istnieje także możliwość spotkania z siostrami w klasztorze, co po ukończeniu budowy będzie możliwe tylko w określonym czasie i pomieszczeniu do tego przeznaczonym, zwanym „rozmównicą”.

Obecnie klasztor zamieszkuje 7 sióstr. Docelowo w klasztorze może zamieszkać ok. 25 sióstr. Siostry zajmują się pracami hafciarskimi. Jest to główne źródło utrzymania. Przyjmowane są zmówienia hafciarskie na paramenty liturgiczne, ornaty, chorągwie, sztandary kościelne i instytucji państwowych, oraz inne hafty wg zamówień.

Więcej o historii i życiu zakonu można przeczytać na oficjalnej stronie Zakonu klauzurowego.

Kontakt:

ul. Lipowa 209, 17-200 Hajnówka

tel. (85) 684 25 97

e-mail: klaryski.hajnowka@gmail.com

szopka bożonarodzeniowa we wnettrzu kościoła; na wprost pod dachem stajenki przykrytej sianem w łózeczku leże dzieciątko, po lewej stronie nad nim stoi Józef, po prawej Maria; z prawej strony, na wzniesienu sroi grupa mędrców, z nimi leżący wielbłąd oraz anioł; po lewej stronie na wzniesieniu  stado białych owiec z pastuszkiem
niewielki ołtarz w kaplicy przyklasztorej; na wprost stoi drewniany ołtarz przykryty białym płótnem, nad nim wisi drewniany krzyż

Strony w dziale: