Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Budowa świątyni zakończyła się w 1965 r. W bocznych absydach umieszczone są dwa drewniane ołtarze ze starego kościoła, wykonane przez miejscowych stolarzy w roku 1944, zaprojektowane i przyozdobione rzeźbami przez Franciszka Bołoza – parafianina, który przywędrował do Hajnówki z Podhala. W bocznych ołtarzach znajdują się drewniane figury Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Antoniego. W kościele znajdują się zabytkowe organy, pochodzące z wrocławskiej pracowni firmy „Schlag und Schohne”, wykonane na przełomie XIX i XX w. To jedyny tego typu instrument w północno-wschodniej Polsce. Do Hajnówki sprowadzono je w 1976 r. ze zrujnowanego kościoła Ewangelicko–Augsburskiego w Jedlinie Zdroju. W ramach Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej w kościele odbywają się koncerty.

Więcej o historii kościoła można przeczytać na oficjalnej stronie internetowej Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Dla zwiedzających: zwiedzanie kościoła w godzinach pracy kancelarii parafialnej: pon.-sob. w godz. 8.30–10.00, 16.00–17.30. Grupy zorganizowane proszone są o kontakt z kancelarią w celu uzgodnienia godziny zwiedzania.

 

Kontakt:

ul. Ks. P. Ściegiennego 7, 17-200 Hajnówka

tel. (85) 682 22 50

 

wnętrze kościoła, zdjęcie ukazuje sklepienie z namalowanymi na ścianach obrazami oraz odobnikami; z sufitu zwisają żyrandole
zabutkowe organymieszczące się w kościele, posiadają złote oprawy ze srebrnymi blaszanymi wstawkami

Strony w dziale: