Produkty użytkowe

Hajnówka to miasto z bogatą tradycją rękodzielniczą, która jest wciąż żywa i rozwijana przez lokalnych artystów. Oto przegląd popularnych form twórczości, które można tu znaleźć.

Malarstwo

W Hajnówce i okolicach działa wielu utalentowanych malarzy, tworząc w różnych stylach. Krajobrazy Puszczy Białowieskiej, unikalna przyroda i kultura regionu są częstymi motywami w ich pracach. Można tu znaleźć zarówno tradycyjne malarstwo olejne, jak i akwarele, pastele oraz nowoczesne techniki.

MKuptel

Prezentuje twórczość z malarstwa, rysunku i grafiki. Prace są bardzo zróżnicowane zarówno stylistycznie jak i
tematycznie. Styl prac artystki jest niejednoznaczny do określenia. Jej malarstwo określano jako syntetyczne, nawiązujące do kubizmu oraz fowizmu. Jeśli chodzi o rysunek, cechuje go ekspresjonistyczna kreska.

UGinszt

Artystka samorodna, która daje upust swoim emocjom poprzez malarstwo, rysunek i grafikę. Jej wielką pasją jest szukanie harmonii w otaczającym ją świecie i relacjach z drugim człowiekiem, a źródłem inspiracji jest najbliższe otoczenie. Bliskość przyrody i poczucie bycia jej cząstką, to najsilniejsza inspiracja artystki do uzewnętrznienia swojej twórczości. Plastycznie rozwija się w domowym zaciszu i plenerach. Ulubione techniki to: malarstwo olejne, akrylowe i akwarelowe. Odnajduje się również w rysunku pastelą, ołówkiem i węglem. ,,Należę do tej grupy artystów amatorów, którzy tworzą według własnej szkoły artystycznej, samotworzącej się, nieprofesjonalnej. Moja amatorska twórczość stanowi dla mnie przede wszystkim wartość duchową, emocjonalną, silnie związaną z moimi korzeniami, z moim pochodzeniem". Jako artystka nieprofesjonalna, zachowuje autentyczność swej twórczości, nie ulega prądom, kierunkom formalnym, nie zatraca autentyzmu, a jej twórczość jest szczera, bezpośrednia i własna.

MSapiołko

Uczestnik wielu plenerów malarskich, konkursów plastycznych, wystaw grupowych i indywidualnych. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach osób prywatnych i instytucji promujących sztukę w kraju i za granicą. Na swoich obrazach przedstawia Puszczę Białowieską i okolicę.

 

PGagan

Piotr Gagan urodził się 30 października 1952r. w Hajnówce. Ukończył Studium Kultury i Oświaty dla Dorosłych w Warszawie. Maluje od 1972 roku. Pierwsze prace powstawały pod kierunkiem hajnowianina Czesława Czarneckiego, który był jego wielkim autorytetem. Jemu też poświęcił swoją pierwszą wystawę indywidualną. W 1995 r. w konkursie na plakat o tematyce zwalczania chorób społecznych i nałogów, zorganizowanym przez Warszawski okręg Wojskowy, prace Piotra Gagana "Alkohol" i Narkotyki" zajęły pierwsze miejsce.

MNowicki

Michał Nowicki obrazy zaczął malować w wieku dziewiętnastu lat będąc w wojsku, od tej pory maluje ciągle. Uzyskał trzecią nagrodę w XXV Przeglądzie Sztuki Nieprofesjonalnej Ziemi Hajnowskiej za obraz pt. ,,W drodze". Hajnowianin specjalizuje się w tematyce puszczańskiej, maluje także obrazy na zamówienie i portrety. Obrazy malowane są farbami olejnymi na płótnie, drewnie lub na ścianach. Mówi o sobie: ,,malowanie daje mi poczucie wartości i chęć tworzenia czegoś niezwykłego. Lubię wiedzieć że moje obrazy dają radość innym".

ZBudzyński

Jest on absolwentem Instytutu Wychowania Plastycznego Uniwersytety M. C. Skłodowskiej w Lublinie. Uzyskał dyplom z grafiki w pracowni prof. Grzegorza Dobiesława Mazurka. Pracował jako nauczyciel plastyki w Szkole Podstawowej nr 2 w Hajnówce. Obecnie, jak sam podkreśla, jest na emeryturze i bardzo sobie to chwali. Jego pasją jest malarstwo (malarstwo tradycyjne). Maluje farbami olejnymi, akwarelą i temperą. Na szczególną uwagę zasługują jego prace rysunkowe - ołówek, tusz, pastele, ilustracje książek oraz prace graficzne; akwaforta i akwatinta.

 

  • Gwoździk Bolesław – malarstwo, ul. Nowowarszawska 17/14, Hajnówka, tel. 683 22 22
  • Janowski Mikołaj – malarstwo, Stare Berezowo 49, Hajnówka
  • Kuradczyk Henryk – malarstwo, ul Południowa 32, Hajnówka
  • Kierdelewicz Tamara – malarstwo, ul Brzozowa 14, Czeremcha
  • Kiełbaszewski Michał – malarstwo, ul Reja 7/2, Hajnówka
  • Kabac Wiktor – malarstwo, Hajnówka, tel. 682 22 54
  • Ostapiuk - Jańczuk Diana - malarstwo, Nowosady 160, Hajnówka

 

Haft i koronka

Hajnówka słynie z bogatych tradycji hafciarskich. Hafciarki z regionu tworzą piękne, ręcznie robione tkaniny, często zdobione tradycyjnymi wzorami ludowymi. Można tu znaleźć zarówno hafty płaskie, jak i wypukłe, a także koronko. Hafty te są wykorzystywane do zdobienia odzieży, obrusów, serwetek i innych przedmiotów użytkowych. Stanowią one również popularny element dekorycyjny, często nawiązujący do kultury i historii regionu.

KWołczyk

  • Katarzyna Wołczyk - haft krzyżykowy, ul. Lipowa 75a/45, 17-200 Hajnówka, tel. 508 577 059
  • Walentyna Zielinko - haft krzyżykowy, ul. Nowowarszawska 29/35, 17-200 Hajnówka, tel. 504 830 362
Wyroby z gliny

Hajnówka i okolice mają bogate tradycje garncarskie. Lokalni rzemieślnicy tworzą piękne, ręcznie robione wyroby z gliny, takie jak naczynia, misy, wazony i ozdoby.

Ręcznie wykonywane z gliny ozdoby i bibeloty do domu oraz zdobienie metodą decoupage.

Pracownia oferuje:

Warsztaty Ceramiczne

Dla kogo?

Udział może wziąć każdy po ukończeniu 4. roku życia. Tak, już nawet maluszki świetnie się na nich bawią!

Czas trwania: 2,5 godziny

Cena zawiera:

  • 1 kg gliny oraz dostęp do wszelkich narzędzi potrzebnych do wykonania glinianego przedmiotu,
  • krótki wykład o rodzajach gliny, procesie produkcji oraz technice pracy,
  • wypalenie wykonanej pracy na biskwit, będący trwała pamiątką na lata.

Temat warsztatów jest zawsze dopasowany do umiejętności uczestników oraz ich możliwości manualnych, natomiast ich plan może ulec modyfikacji po wcześniejszym uzgodnieniu.

Gdzie?

Warsztaty odbywają się w pracowni Gliniane B.B w Hajnówce (wówczas może wziąć w nich udział 6-8 osób).

Istnieje także możliwość organizacji warsztatów we wskazanym miejscu np. hotel, szkoła, czy przedszkole (również dla większej ilości uczestników).

Kto prowadzi warsztaty?

Beata Bołtromiuk - właścicielka pracowni Gliniane B.B. Posiada ponad 5-letnie doświadczenie w tworzeniu ceramiki. Zanim założyła pracownię wykonywała ozdoby metodą decupage, a także zajmowała się renowacją mebli. Jednak to praca z gliną jest tym, w czym odnalazła prawdziwą pasję. Jej twórczość możesz zobaczyć na Facebooku.

Facebook

prace pracowni gliniane B.B

Wyroby ze słomy

Hajnówka ma również bogate tradycje plecionkarskie. Słoma jest tu wykorzystywana do wyrobu koszyków, kapeluszy, ozdób i innych przedmiotów użytkowych. Wyroby ze słomy z Hajnówki charakteryzują się naturalnym pięknem i prostotą formy. Są one popularne zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów, stanowiąc unikalny element kultury regionu.

wyroby ze słomy

  • Plecionkarstwo, wyroby ze słomy - Wyplatanie techniką „szycia” igłą plecionkarską z długiej, żytniej słomy ścinanej ręcznie. Oferujemy sprzedaż rękodzieła ludowego.
Wyroby z drewna

Puszcza Białowieska, otaczająca Hajnówkę, jest źródłem cennego drewna, które jest wykorzystywane przez lokalnych rzemieślników do tworzenia pięknych i funkcjonalnych wyrobów. Można tu znaleźć ręcznie robione meble, rzeźby, zabawki i inne przedmioty z drewna. Wyroby z drewna z Hajnówki charakteryzują się wysoką jakością wykonania i unikalnym wzornictwem, często nawiązującym do tradycji regionu.

  • Rzeźba w drewnie: żubry, łosie; płaskorzeźba, obsadzanie poroża - Ławreszuk Mikołaj, ul. Nowa 6, Hajnówka, tel. 691 595 172

  • Wyroby z drewna, rzeźba w drewnie, wyroby z poroża, płaskorzeźba, galanteria drewniana - Grygoruk Mirosław, ul. Podmiejska 4, Hajnówka, kom.  662 061 154

  • Rzeźba w drewnie, płaskorzeźby, ornamenty domów, okiennic, duże rzeźby - Czesław Łapiński, Skryplewo, gm. Hajnówka, tel. 733 450 617

  • Rzeźbiarstwo - Kabac  Wiktor, ul. 3 Maja 58 m. 17, kom. 726 104 026

  • Dekoracyjne deski do krojenia - Kiełbaszewski Michał, ul. Reja 7/2, Hajnówka, tel. (85)682 48 09

  • Rzeźba ludowa w drewnie - Koc Michał, ul. 11 Listopada 5a, Hajnówka, tel. 694 037 521, e-mail: michal_koc@interia.eu

  • Wyroby z drewna, toczone, dłubane, wzory własne (kufle, kubki, dzbany, flakony, cukiernice, solniczki, łyżki, tace, kadłubki) - Tarasiewicz Jerzy, ul. Sosnowa 31, Hajnówka, tel. (85) 603 27 71, e-mail: j_tarasiewicz@o2.pl

  • Wyroby z drewna, galanteria drewniana, zabawki drewniane, wyroby ze słomy - Smoktunowicz Irena, ul. Ogińskiego 1, 17-200 Hajnówka, tel. 510378655, e-mail: smok79@poczta.fm 

Rzeźby

 

Strony w dziale: