Święto Konstytucji 3 Maja w Hajnówce

Dodane przez administrator - pt., 05/05/2023 - 11:17

232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja była wyjątkowo uroczysta. Niezmiernie ucieszyła tak wielka liczba osób przybyłych na uroczystości. Konstytucja dla każdego obywatela powinna być wzorem do godnego, zgodnego z przyjętymi normami postępowania wobec siebie nawzajem i wobec Ojczyzny. Jest także symbolem mądrości, tożsamości narodowej.

Dzień rozpoczął się od Świętej Liturgii i Molebnia w Intencji Ojczyzny w Soborze Świętej Trójcy oraz uroczystej Mszy w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce.

W godzinach popołudniowych po przemarszu ulicami miasta goście zebrali się przy Obelisku im. Konstytucji 3 Maja w Parku Miejskim. Tradycyjnie oficjalną część rozpoczął Hymn Narodowy. Burmistrz Miasta Jerzy Sirak podczas swojego przemówienia, podkreślał istotę Konstytucji dla każdego Polaka, jej rolę w XVIII w. oraz współcześnie. Przybliżył pokrótce fakty historyczne tamtych wydarzeń i ich wpływ na dalsze losy kraju.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, Kuratorium Oświaty, samorządu powiatu hajnowskiego i bielskiego, gmin z powiatu, przedstawiciele Lasów Państwowych i służb mundurowych, przedstawiciele organizacji i instytucji publicznych szczebla administracji rządowej i samorządowej, duchowni obu kościołów, uczniowie szkół, przedszkolaki i mieszkańcy.

Swoją obecnością zaszczycili Hajnówkę przedstawiciele polskiego rządu i Parlamentu Europejskiego w osobach: m.in. Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin, Senator RP Jacek Bogucki, Sekretarz Stanu w MEiN Dariusz Piontkowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Jurgiel, poseł na Sejm RP Mieczysław Kazimierz Baszko.

Wiceprezes Rady Ministrów Jacek Sasin zabierając głos, nawiązał do historii uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zadeklarował także wsparcie finansowe oraz możliwość współpracy z regionem Puszczy Białowieskiej.

Listy z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja przesłali: Jarosław Zieliński Poseł na Sejm RP, Krzysztof Truskolaski Poseł na Sejm RP oraz Artur Kosicki Marszałek Województwa Podlaskiego.

Za zakończenie nastąpiło złożenie wieńców pod obeliskiem przez przybyłe delegacje.

Emilia Korolczuk

fot. Katarzyna Miszczuk

LISTA DELEGACJI – 3 Maja 2023 r.

1. W imieniu Prezesa Rady Ministrów – Pan Jacek Sasin - Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Aktywów Państwowych

2. Pan Dariusz Piontkowski - Sekretarz Stanu, Wiceminister Edukacji oraz Pani Agnieszka Rzeszewska - Przewodnicząca Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" w Białymstoku

3. Pan Jacek Bogucki Senator RP

4. Delegacja w imieniu Pana Bohdana Paszkowskiego – Wojewody Podlaskiego (Pani Bogusława Szczerbińska - Wicewojewoda Podlaski wraz z Mieczysławem Baszko – Posłem na Sejm RP)