Stanowisko samorządowców z terenu Powiatu hajnowskiego w sprawie czasowego zakazu przebywania w strefie nadgranicznej

Dodane przez administrator - pon., 03/06/2024 - 09:29

Hajnówka, 31.05.2024 r.

Pan Donald Tusk Prezes Rady Ministrów

Szanowny Panie Premierze,

w imieniu samorządowców oraz mieszkańców Powiatu Hajnowskiego wyrażamy głębokie zaniepokojenie decyzjami, związanymi z projektem Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi.

W Powiecie Hajnowskim lasy zajmują 50,6% powierzchni, głównym kompleksem leśnym jest Puszcza Białowieska. To właśnie Puszcza Białowieska, Białowieski Park Narodowy oraz cały region Puszczy Białowieskiej jest magnesem przyciągającym turystów, to właśnie z turystyki utrzymują się mieszkańcy regionu! Objęcie zakazem wstępu części kompleksu leśnego to jednocześnie odcięcie od źródła utrzymania hotelarzy, właścicieli agroturystyk, restauracji, producentów produktów lokalnych, przewodników i innych osób utrzymujących się z turystyki! Zakaz wstępu będzie obejmował nie tylko część Białowieży - najchętniej odwiedzanej przez turystów miejscowości, ale również Białowieski Park Narodowy i wytyczone w nim ścieżki piesze i rowerowe. Planowane zamknięcie trasy „Do dębu Jagiełły", która wiedze przez najstarszą część Parku Narodowego przyniesie ogromne straty finansowe. Tylko my - mieszkańcy Powiatu Hajnowskiego wiemy, że wprowadzenie zakazu przebywania w strefie przygranicznej, oznacza koniec sezonu turystycznego. Mieliśmy okazję przekonać się o tym dwa lata temu, do tej pory odczuwamy skutki tamtych decyzji, nadal odbudowujemy Markę Puszczy Białowieskiej i kiedy zaczynamy widzieć efekty naszej pracy, ponownie zostajemy „zamknięci". W chwili obecnej największe zagrożenie jest za murem, a skutki Rozporządzenia trafią w Powiat Hajnowski. Zmniejszenie dochodów branży turystycznej i gospodarczej, to również zmniejszenie udziału samorządów we wpływach z podatku dochodowego, co niesie negatywne skutki w budżetach jednostek samorządu terytorialnego.

Niepokoi nas również fakt, że projekt rozporządzenia powstał bez konsultacji z osobami odpowiedzialnymi za administrowanie terenem. Nasze zdanie zostało pominięte. A to właśnie my poniesiemy skutki decyzji, które zostają podjęte w błyskawicznym tempie, które być może są oparte na błędnych przesłankach i przede wszystkim, co podkreślamy raz jeszcze, nie są poparte rozmowami!

Popieramy dalsze wzmocnienie naszej granicy i wprowadzenie strefy buforowej w odległości 200 m od granicy państwa, w kompleksach leśnych ta odległość może i powinna być większa. Nie może to dotyczyć miejscowości oraz ważnych obiektów i szlaków turystycznych.

Dziękujemy za ofiarną służbę na granicy polsko – białoruskiej, jednocześnie deklarujemy dalszą pomoc i współpracę ze wszystkimi służbami mundurowymi w celu bezpieczeństwa naszej Ojczyzny.

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko

Radny sejmiku województwa Mikołaj Janowski