Warsztaty ceramiczne zrealizowane w ramach programu „Działaj lokalnie” zachwyciły niewidomych

Dodane przez administrator - pon., 04/09/2023 - 10:51

Kategoria

26 sierpnia 2023 roku członkowie hajnowskiego koła niewidomych uczestniczyli w warsztatach ceramicznych zorganizowanych przez grupę nieformalną „Aktywni niewidomi” w ramach projektu współfinansowanego ze środków programu „Działaj lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie w Hajnówce.

Zanim jednak uczestnicy udali się do Gminnego Ośrodka Kultury „Hładyszka” w Kleszczelach, by spróbować swoich sił w ręcznej ceramice, wybrali się z wizytą do lokalnego rzeźbiarza Sławomira Smyka, który jak sam o sobie mówi „przelewa swoją duszę do swoich prac”. Dokładnie wyszlifowane, z drewna, jak również z kamienia rzeźby, których najczęstszym tematem jest kobieta, osoby niedowidzące mogly poznawać poprzez dotyk. Następnie uczestnicy wyjazdu obejrzeli Ametystową Komnatę z kolekcją minerałów z najdalszych zakątków świata, znajdującą się w Miejskim Ośrodku Kultury w Kleszczelach, po czym powrócili do dawnej tradycji i pod okiem instruktorki, pani Agnieszki, poznawali tajniki tworzenia naczyń z gliny. Choć jej plastyczne właściwości odkryto tysiące lat temu, osoby niewidome i słabowidzące tego dnia przekonały się że daje ona dużo możliwości na swobodną i twórczą wypowiedź, gdyż dotykiem, naciskiem można tworzyć dowolne kształty. Początkowo proces precyzyjnego ugniatania, ręcznego toczenia, aż w końcu przyjemny proces rzeźbienia, modelowania, formowania wałeczków, dekorowania i malowania. Daliśmy upust pokładom naszej kreatywności, by spod naszych palców wyszły różne formy: miseczki, filiżanki, wazoniki, kubki czy cukiernice.

Zdając sobie sprawę, że tworzenie naczyń z gliny jest procesem czasochłonnym, cierpliwie wszyscy czekają na efekt końcowy, kiedy prace zostaną wypalone w piecu ceramicznym i oszkliwione.

Możliwość kształtowania gliny, nadawania jej pożądanego kształtu okazała się bardzo przyjemną odskocznią od codzienności i sposobem na relaks. Tak bardzo podobały się uczestnikom warsztaty, że kto wie, może jeszcze tam powrócą, by ocalić od zapomnienia już dawno zapomniane rzemiosło.

Alicja Plis

zdjęcie grupowe uczestników warsztatów
jeden z uczestników przy rzeźbach
uczestniczki warsztatów podczas oglądania wystawy kamieni
uczestnicy podczas prac warsztatowych
uczestnicy podczas prac warsztatowych
uczestnik podczas prac warsztatowych
uczestnicy podczas prac warsztatowych
uczestnicy podczas prac warsztatowych
naczynia, które powstały podczas warsztatów
naczynia, które powstały podczas warsztatów
zdjęcie grupowe uczestników warsztatów, którzy trzymają w rękach swoje prace

Strony w dziale: