Tegoroczne żubrzyce mają już imiona

Dodane przez e.rynkowska - śr., 09/11/2022 - 12:50

Kategoria

Dwie żubrzyce, urodzone w czerwcu i lipcu tego roku w Rezerwacie Pokazowym Żubrów Białowieskiego Parku Narodowego, mają już imiona! Dzięki Państwa propozycjom imion, a następnie głosom, jałówki zyskały piękne jesienne i lokalne imiona. Starsza z nich, urodzona 20 czerwca córka Poluny, otrzymała imię Powojka, a nieco młodsza, urodzona 9 lipca córka Powieki, imię Powieża. Obie jałówki zyskały również „rodziców chrzestnych": Powojka „mamę chrzestną" Zuzę Kołodziejczyk, a Powieża „tatę chrzestnego" Marcina Jamróza. Zgodnie z tradycją imiona jałówek muszą zaczynać się od liter "PO" - od nazwy kraju, w którym się urodziły.

Zgodnie z Regulaminem, wylosowaliśmy także 3 nagrody -niespodzianki dla losowo wybranych autorów imion. Nagrody dla „rodziców chrzestnych" oraz zdobywców nagród - niespodzianek wysłane zostaną do wybranych osób pocztą, po uprzednim kontakcie mailowym.

Podsumowując Konkurs, dziękujemy wszystkim Uczestnikom za zaangażowanie i pomysłowość. W pierwszym etapie Konkursu przyjęliśmy 1262 propozycje imion. Spośród nich zostawiliśmy propozycje unikalne, tj. takie, które nigdy wcześniej nie były nadane. Zestawienie dotychczas użytych imion jest możliwe, dzięki temu, że od lat 30. ubiegłego wieku prowadzona jest Księga Rodowodowa Żubrów. Następnie zadanie należało już do Jury konkursowego: spośród unikalnych 214 propozycji należało wybrać 10 imion, które następnie wzięły udział w głosowaniu ankietowym. Dalszy wybór należał już do Państwa. Zwycięskie imiona długo konkurowały z Powrzoską, ale ostatnia prosta doprowadziła do mety właśnie Powojkę i Powieżę.

Zapraszamy do odwiedzenia Powojki i Powieży, ich dumnych mam: Polunę i Powiekę oraz tatę Portera III oraz pozostałych członków ich stada i sąsiadów z innych zagród w Rezerwacie Pokazowym Żubrów! Rezerwat czynny jest od wtorku do niedzieli w godzinach 9-16.

źródło: https://bpn.com.pl

Strony w dziale: