Wizyta nauczycieli z zaprzyjaźnionego Przedszkola „Brückengruppe” z Hattstedt w Niemczech

Dodane przez e.zubrycka - pt., 22/09/2023 - 08:15

Kategoria

W dniach od 13 do 17 września 2023r. Przedszkole nr 5 w Hajnówce gościło nauczycieli z zaprzyjaźnionego Przedszkola „Brückengruppe” z Hattstedt w Niemczech. To pierwsze nasze spotkanie na „żywo” od 4 lat. Regularne wizyty w obu naszych przedszkolach przerwała pandemia, która wymusiła na nas inną formę spotkań – online. Ale to właśnie dzięki niej mogli się widywać nawzajem nie tylko nauczyciele obu naszych przedszkoli, ale także wychowankowie, co wzbudzało zawsze wiele emocji w nas wszystkich.

Tematem tegorocznego spotkania i wspólnej wymiany doświadczeń było „Kodowanie i programowanie w przedszkolu”. W czwartek Heike Glanzer nauczycielka z Hattstedt przeprowadziła bardzo ciekawe zajęcie w grupie II, na którym dzieci utrwaliły nazwy kolorów. Następnie nauczyciele uczestniczyli w zajęciu przygotowanym i prowadzonym przez Panią Ewelinę w grupie III, podczas którego dzieci utrwalały przepisy ruchu drogowego z wykorzystaniem urządzeń cyfrowych i robotów Photona i Codey Rocky. Pani Kinga z grupą
IV zademonstrowała gościom wszystkie pomoce cyfrowe do kodowania i programowania, jakimi dysponuje nasze przedszkole w praktycznym zastosowaniu, czyli aktywnej zabawie dzieci. Pani Ala z grupą V zaprezentowała zabawę dzieci na podłodze interaktywnej FlunFloor EDU. Wszystkie czwartkowe zajęcia zostały omówione i podsumowane na spotkaniu integracyjnym w Nadleśnictwie Hajnówka. Nauczycielki z obu przedszkoli wymieniały się wrażeniami i dzieliły doświadczeniami w zakresie wykorzystania nowatorskich metod i pomocy w pracy z dziećmi. Wspólnym rozmowom nie było końca…

W piątek nasi goście przeprowadzili zajęcie techniczne w grupie V, podczas którego powstały piękne jesienne prace. Dzieci miały dużo frajdy, gdyż pod opieką dorosłych mogły tworzyć wzory liści przy użyciu młotka i gwoździ. Z kolei Pani Iwona z grupą II pokazała nauczycielom z Niemiec zajęcie z wykorzystaniem robota Genibota  i maty do kodowania w pracy z grupą młodszą. Po południu nasi goście odwiedzili dzieci w budynku przy ulicy Armii Krajowej. Tam Pani Natalia z grupą IX zaprezentowała aktywną zabawę dzieci z wykorzystaniem pomocy i gier do kodowania i programowania. Goście zwiedzili również gabinet logopedyczny i terapii integracji sensorycznej. Byli pod ogromnym wrażeniem, jakim sprzętem terapeutycznym dysponuje nasza placówka.

Podczas trzydniowej wizyty nasi przyjaciele zwiedzili również Hajnówkę i jej okolice. Podziwiali Sobór Św. Trójcy. Odbyli rejs po zalewie Siemianówka, który wzbudził w nich ogromnie pozytywne wrażenia. Odwiedzili Europejskie Drzewo Roku 2021 – Dąb Dunin.  W Białowieży zwiedzili Skansen i uczestniczyli w warsztatach tkackich przygotowanych i poprowadzonych przez Panie Krystynę Chodak i Natalię Bołtromiuk.
Wizyta nauczycieli z zaprzyjaźnionego Przedszkola „Brückengruppe” z Hattstedt w Niemczech dała nam wszystkim możliwość dzielenia się wiedzą i doświadczeniem, sprzyjała wzajemnej motywacji. Przyczyniła się także do weryfikacji  sposobów pracy, wyciągnięcia wniosków w celu ulepszenia naszych warsztatów pracy. Uczyliśmy się od siebie nawzajem, wymieniliśmy się spostrzeżeniami, poznaliśmy nowe rozwiązania edukacyjne. Wzbogaciliśmy doświadczenia i na pewno wdrożymy je do swoich działań edukacyjnych w przedszkolu.

Pragniemy serdecznie podziękować Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji wizyty naszych przyjaciół. Dziękujemy: Staroście Hajnowskiemu Panu Andrzejowi Skiepko, Pracownikom Referatu Rozwoju przy Urzędzie Miasta Hajnówka, Pani Lucynie Lewczuk, Pani Krystynie Chodak, Pani Natalii Bołtromiuk, Panu Michałowi Bajko, Nadleśnictwu Hajnówka, Nadleśnictwu Browsk, Panu Włodzimierzowi Grygorukowi.  

Przygotowały: Małgorzata Saadoon, Mirosława Maciuka

Zdjęcie przedstawia delegację nauczycieli z Niemiec na tle flagi z Hattstedt.
Zajęcia prowadzone z dziećmi w przedszkolu przez nauczycieli z Niemiec i nauczycieli z Przedszkola nr 5 w Hajnówce
Zajęcia prowadzone z dziećmi w przedszkolu przez nauczycieli z Niemiec i nauczycieli z Przedszkola nr 5 w Hajnówce
Zajęcia prowadzone z dziećmi w przedszkolu przez nauczycieli z Niemiec i nauczycieli z Przedszkola nr 5 w Hajnówce
Zajęcia prowadzone z dziećmi w przedszkolu przez nauczycieli z Niemiec i nauczycieli z Przedszkola nr 5 w Hajnówce
Zajęcia prowadzone z dziećmi w przedszkolu przez nauczycieli z Niemiec i nauczycieli z Przedszkola nr 5 w Hajnówce
Zajęcia prowadzone z dziećmi w przedszkolu przez nauczycieli z Niemiec i nauczycieli z Przedszkola nr 5 w Hajnówce
Zajęcia prowadzone z dziećmi w przedszkolu przez nauczycieli z Niemiec i nauczycieli z Przedszkola nr 5 w Hajnówce
Zajęcia prowadzone z dziećmi w przedszkolu przez nauczycieli z Niemiec i nauczycieli z Przedszkola nr 5 w Hajnówce
Wizyta delegacji w soborze.
Na zbiorniku wodnym ludzie siedzą w żaglówce.
Zdjęcie niemieckich nauczycieli pod dębem "Dunin".
Zdjęcie grupowe nauczycieli.
Zdjęcie starej drewnianej chaty.
Kobieta podczas robienia osnowy.
Goście siedzą przy haftowanym białym obrusie.
Niemieccy nauczyciele stoją pod znakiem z napisem "Białowieża Towarowa"
Wizyta dzieci i niemieckich gości na wystawie grzybów.
Zdjęcie przedstawia fotorgafie zawieszone na sznurkach.

Strony w dziale: