Hajnowski kompleks sportowo-kulturalny wkrótce zyska nowe oblicze

Dodane przez administrator - pon., 25/03/2019 - 12:44
Grafika
Stopka w kształcie poziomego białego prostokąta. Na niej znajdują się cztery loga: od lewej: pionowy pochylony prostokąt w kolorze granatowym, na nim trzy gwiazdy w kolorach: białym, żółtym i czerwonym. Po prawej stronie napis: Fundusze Europejskie Program Regionalny; drugie logo:  po lewej stronie kształt biało – czerwonej flagi. Po prawej stronie czarny dwurzędowy napis: Rzeczpospolita Polska; trzecie logo: Głównym motywem jest żubr zbudowany z różnobarwnych kwadratów, tworząc nowoczesną kompozycję, nawiązującą do współczesnego obrazu komputerowego. Po lewej stronie logotypu widnieje napis: Podlaskie; czwarte logo:  po prawej flaga Unii Europejskiej: Poziomy ciemnoniebieski kwadrat, pośrodku dwanaście żółtych gwiazdek ułożonych w kształcie koła. Po lewej napis: Unia Europejska Europejski Fundusz Społeczny.

Niebawem mieszkańcy Hajnówki odczują zmiany w przestrzeni miejskiej, wynikające z rozpoczynających się pierwszych inwestycji związanych z rewitalizacją miasta – „Hajnówka OdNowa".

Kompleks sportowo-kulturalny Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Hajnowskiego Domu Kultury będzie miał nowe oblicze. Władze miasta liczą na poprawę jakości życia w mieście oraz wizerunku Hajnówki na zewnątrz. Gruntownej modernizacji zostanie poddany stadion sportowy – powstanie nowy stadion lekkoatletyczny (bieżnia dł. 400 m z nawierzchnią syntetyczną, dwuścieżkowa skocznia do skoku w dal i trójskoku, rzutnia do pchnięcia kulą, dwa rozbiegi do rzutu oszczepem, boisko piłkarskie główne z nawierzchnią z trawy naturalnej), twz. „mały Orlik", dwa korty tenisowe, będą dwa nowe boiska do piłki siatkowej plażowej. Rozgrywki na zmodernizowanym kompleksie będzie można podziwiać z nowych trybun, zostanie też ustawiona przeszklona wiata dla komentatora zawodów sportowych i sędziów oraz wiaty dla zawodników rezerwowych. Ponadto w miejscu istniejących basenów powstaną dwa nowe. Kompleks po modernizacji będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych, w tym dla osób poruszających się na wózkach.

Zagospodarowany i uporządkowany zostanie teren na całym kompleksie. Przy HDK powstanie wydzielony plac do organizacji plenerowych potańcówek. Najmłodszych mieszkańców Hajnówki oraz ich rodziców z pewnością ucieszy nowa rodzinna strefa w mieście, zlokalizowana na nieruchomości obok HDK, z wyjątkowym placem zabaw na bezpiecznym podłożu. Niewątpliwie hajnowskie dzieci będą mogły się pochwalić największym placem zabaw w całym województwie. Wyposażony będzie w duże, wielofunkcyjne urządzenia do zabaw oraz mniejsze urządzenia dla młodszych dzieci (m.in. urządzenia zabawowo-sprawnościowe typu sterowiec, typu stadion, z punktem widokowym, karuzela z elementami wspinaczki, podwójne huśtawki, huśtawki okrągłe, huśtawki 4-osobowe, huśtawki bocianie gniazda, bujaki – sprężynowce), stoły do gry w szachy. Dla rodziców i opiekunów znajdą się ławki, leżaki parkowe do odpoczynku, stoliki parkowe i stojaki na rowery. Dodatkowo zostaną zamontowane ławki (wiata) z systemem zasilania solarnego, umożliwiająca ładowanie urządzeń mobilnych i turystycznych podczas odpoczynku. Strefa rodzinna ma być gotowa do użytku już z początkiem tegorocznych wakacji. Pozostałe działania zostaną ukończone do końca czerwca 2020 r. Odnowiony kompleks może stanowić atrakcyjną przestrzeń dla lokowania tam aktywności gospodarczej, głównie branży usługowej, do czego zachęcają władze miasta.

Samorząd Hajnówki pozyskał środki na realizację tych inwestycji z Regionalnego programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 w kwocie 9372619,16 zł. Wszystkie działania zostaną zrealizowane dzięki złożonemu i dofinansowanemu projektowi pn. „Hajnówka OdNowa" – rewitalizacja strefy urbanistycznej „Chemiczna" na terenie Miasta Hajnówka. Całkowita wartość inwestycji wyniesie 13.877.459,01 zł.

W najbliższym czasie miasto będzie starało się o pozyskanie środków na kolejne inwestycyjne działania rewitalizacyjne, w tym m.in. na utworzenie strefy handlu produktem lokalnym oraz modernizację skweru przed Urzędem Miasta. Na rozstrzygniecie czeka także w Urzędzie Marszałkowskim wniosek złożony w partnerstwie z Gminą Miejską Hajnówka przez Stowarzyszenie Kulturalne POCZTÓWKA, dotyczący termomodernizacji obiektu DWORCA (HAJNÓWKA CENTRALNA). Równolegle są prowadzone i przygotowywane działania i projekty tzw. nieinwestycyjne z zakresu rewitalizacji.

 

Magdalena Chirko

Referat Polityki Gospodarczej

Urząd Miasta Hajnówka

fot. Małgorzata Muszkatel

 

Na pierwszym planie łyżka koparki rozkopuje pozostałości po starym basenie, z gruzów sterczą druty. Na drugim planie samochód dostawczy.
Na pierwszym planie koparka rozkopuje pozostałości po stanym basenie, w oddali stoi druga koparka.
Dwie koparki stoją w miejscu starego basenu, pod nimi niebieska betonowa niecka po basenie..
W miejscu starego basenu stoją dwie koparki oraz kilkoro ludzi.
Na zdjęciu hałdy piachu i gruzu. Za nimi domy i koparka. Pośrodku zdjęcia z ziemi wystaje niebieski kabel.
Na zdjęciu widac uprzątnięty teren po starym basenie. W oddali drzewa, domy, po prawej stronie świątynia.
Na zdjęciu widac uprzątnięty teren poo starym basenie. Po lewej stronie stoją dwie koparki.

Strony w dziale: