Nasz cykl niedługo dobiega końca, ponieważ dziś prezentujemy przedostatnią ciekawostkę o Hajnówce.
W archiwalnych wycinkach z Gazety Białostockiej odnaleźliśmy informacje, jak wiele świątecznych drzewek pochodzących z Puszczy Białowieskiej znalazło się w domach na Podlasiu, ale i w innych regionach Polski. Zapraszamy do czytania.
Tekst artykułu: Choinki na święta (1968, Gazeta Białostocka)
Zbliżają się święta, toteż jak co roku rozpoczyna się gorączkowy "run" na choinki. Nadleśnictwa, obok wzmożonych o tej porze prac przy pozyskiwaniu drewna, mają dodatkowe zajęcie - wyrąb choinek i wzmożoną ochronę terenów leśnych przed amatorami kradzieży drzewek w lesie. W Hajnówce choinki można kupić w kilku miejscach. Nadleśnictwo miejscowe przeznaczyło do sprzedaży indywidualnej 500 drzewek. Również 500 choinek sprzeda leśniczówka Judzianka Nadleśnictwa Leśna.
Zespół Składnic Lasów Państwowych obok indywidualnej sprzedaży wysyła w tym roku do Warszawy i Lublina 16.500 choinek oraz luźne gałęzie świerkowe na choinki składane, Choinki wysyłane do Warszawy i Lublina pozyskiwane są z ośmiu nadleśnictw Puszczy Białowieskiej.
Tekst artykułu: Choinki z Puszczy Białowieskiej (20.12.1973, Gazeta Białostocka)
Zbliżają się święta. Tradycyjnym zwyczajem musi być oczywiście choinka. Handel w coraz większym stopniu zwiększa z roku na rok sprzedaż choinek z tworzyw sztucznych. Niemniej jednak zapotrzebowanie na choinki ze świerku i jodły jest nadal bardzo duże. By sprostać temu zapotrzebowaniu w wielu nadleśnictwach tworzone są specjalne plantacje choinek.
Co roku z terenu Puszczy Białowieskiej pozyskuje się prawie 20 tys. drzewek choinkowych. Zespół Składnic Lasów Państwowych w Hajnówce wyekspediował w ciągu ostatnich kilkunastu dni 11.500 drzewek choinkowych do ośmiu miast w woj. warszawskim. Najwięcej choinek pozyskano w tym roku z nadleśnictw Hajnówka, Białowieża i Browsk.
Tekst artykułu: CHOINKOWE ŻNIWA (17.12.1970, Gazeta Białostocka)
Rok rocznie o tej porze w Puszczy Białowieskiej giną pod ciosami pił i siekier tysiące choinek. Handel z roku na rok wprowadza coraz większą ilość choinek z tworzyw sztucznych, w dalszym jednak ciągu zdecydowanie większy popyt mają choinki "żywe". Służba leśna zwraca szczególną uwagę na to, by młode świerki wycinać przede wszystkim z takich miejsc, w których nie rokowałyby one dalszego wzrostu. Choinki pozyskiwane są więc głownie na zrębach oraz w ramach tzw. trzebieży.
Instytucją, która zajmuje się ekspediowaniem choinek z Puszczy Białowieskiej jest hajnowski Zespół Składnic Lasów Państwowych. Plan wysyłki choinek, które już zostały wyekspediowane przewidywał w tym roku wysłanie z Puszczy Białowieskiej 12.200 drzewek świerkowych. Całość przeznaczona jest dla województwa lubelskiego. Najwięcej choinek, zgodnie z planem dostarczyły nadleśnictwa: Starzyna, Zwierzyniec, Browsk i Białowieża.
Detaliczną sprzedaż choinek prowadzą w Hajnówce dwa nadleśnictwa "Leśna" oraz "Hajnówka", sprzedaż taką prowadzi również WSS.
Podpis pod zdjęciem: Kolejna partia choinek przygotowana w hajnowskim Zespole Składnic Lasów Państwowych czeka na wysyłkę do Lublina. [skan czarno-białego zdjęcia prasowego, na którym widoczny jest stos choinek oraz mężczyzna je układający]
Podpis pod zdjęciem: Ozdoby choinkowe cieszą się dużym popytem. Kierowniczka sklepu WSS nr 32 w Hajnówce prezentuje klientce nowe wzory bombek. [skan czarno-białego zdjęcia prasowego; na pierwszym planie widoczne są dwie kobiety stojące przy sklepowej ladzie, na której leżą pudełka z bombkami; w tle widać innych klientów sklepu]