Nie sztuką jest pokochać, sztuką jest wytrwać – 50 lecie pożycia małżeńskiego

Dodane przez e.rynkowska - pon., 17/10/2022 - 14:05

"Nie każda miłość jest piękna i wieczna
Nie każda miłość pokonuje wszystkie przeszkody
Nie każda miłość niesie ze sobą spokój w sercu
Ale Wasza miłość jest taka - wyjątkowa
I przeżyła już pełnych 50 lat"

Tymi słowami rozpoczęło się uroczyste spotkanie jubilatów z 50-letnim stażem małżeńskim.

Pół wieku temu narzeczeni stanęli przed urzędnikiem Stanu Cywilnego w Hajnówce i przyrzekli sobie, że uczynią wszystko, aby Ich małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe. Przepełnieni miłością i wzajemnym zaufaniem powiedzieli sobie słowo „tak” i wzajemnie wymienili obrączki.

Jubileusz długoletniego pożycia małżeńskiego należy do uroczystości, w których uczestniczymy z wielkim wzruszeniem. Rocznica ślubu to szczególna okazja, aby się zatrzymać i spojrzeć wstecz na to, co zostało osiągnięcie podczas wspólnego życia.

- W ciągu tych długich lat na pewno było wiele dni radosnych i pięknych – zaznaczyła Małgorzata Dąbrowska - kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Hajnówce. - Ale też zdarzały się dni smutne, a nawet bolesne. Wasze najlepsze lata mijały na codziennej trosce o dom, pracę, dobre wychowanie i wykształcenie dzieci. Wszystkie te przeżycia radości, smutki, troski i obowiązki związały Was jeszcze bardziej. Z każdym rokiem zdobywaliście, drodzy Jubilaci, nowe doświadczenia, a życie gotowało Wam kolejne próby. Przetrwaliście je dzięki tej niezwykłej więzi, powstałej za sprawą prawdziwej miłości. Bo nie sztuką jest pokochać, sztuką jest wytrwać. Jeśli zatem ktoś wytrwał pół wieku w małżeństwie i nie uległ pokusie prostych rozwiązań, dokonał wielkiej sztuki.(...) Wasze życie drodzy Jubilaci może być wzorem i inspiracją dla tych, którzy wybrali lub też wybiorą wspólną drogę życia. Jesteście dla nich przykładem na to, że we dwoje da się pokonać każdą przeszkodę. I choć przebyliście długą podróż, wiele jeszcze przed Wami. Życie bowiem jest długie i ciekawe, gdy ma się z kim je dzielić.

O modelu szczęśliwej rodziny mówił również Burmistrz Miasta Hajnówka. - To właśnie szczęśliwa rodzina ma szczególne znaczenie w każdej społeczności. Dlatego też jest rzeczą naturalną, że Prezydent Rzeczypospolitej we właściwy sobie sposób docenia te szczęśliwe rodziny. (…) Pragnę Państwu podziękować za te dziesiątki lat pracy, przede wszystkim za ten trud budowania szczęśliwej rodziny, wychowywania dzieci, kształcenia i za tę codzienną pracę. (…) Dziękuję Wam za wspaniały przykład, jaki dajecie. Nie ma gotowej recepty na budowanie dobrej, szczęśliwej rodziny. Nie przeczytacie tak na prawdę tego w żadnej książce. To po prostu trzeba przeżyć.

Przy okazji podniosłej uroczystości Jerzy Sirak podziękował Jubilatom również za pracę, jaką wykonali na rzecz rozwoju naszej ojczyzny, regionu i miasta. Za to, że Hajnówka jest chętnie odwiedzana również przez turystów.

Uroczystego aktu wręczenia medali nadanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę dokonał Burmistrz Miasta Hajnówka Jerzy Sirak. Jubilatom wręczono odznaczenia, pamiątkowe dyplomy, obraz Zbigniewa Budzyńskiego przestawiającego żubra, upominki, oraz kwiaty. Na zakończenie spotkania Jubilaci wznieśli toast symboliczną lampką szampana.

Niedzielne spotkanie było pełne wzruszeń. Cześć artystyczną przygotowała młodzież ze Studia Piosenki Estradowej i Zespołu Tańca Ludowego „Przepiórka” działające w Hajnowskim Domu Kultury.

Szanownym Jubilatom raz jeszcze składamy serdeczne gratulacje za półwiecze wytrwałego pożycia małżeńskiego i życzymy dużo zdrowia, szczęścia i spędzenia samych wspaniałych chwil w gronie najbliższych. By w waszym codziennym życiu było jak najwięcej okoliczności do spotkań z dziećmi, wnukami, a nawet prawnukami. By tej codziennej radości i życzliwości nigdy nie zabrakło.

W tym roku zaszczyt odebrania medali przypadł 45 parom z Hajnówki:

1. Nadzieja i Eugeniusz Aleksandruk

Małgorzata Dąbrowska - kierownik Urzędu Stanu Cywilnego

Jerzy Sirak - Burmistrz Miasta Hajnówka

Wokalista Studia Piosenki Estradowej śpiewa na scenie
Tańczący zespół w strojach ludowych
Wokalista Studia Piosenki Estradowej śpiewa na scenie
Przemowa kobiety