Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Hajnówce

Dodane przez administrator - śr., 28/06/2023 - 09:37

Kategoria

logo fundacji; zielone grafiki ludzkie ułożone w kształt korony drzewa, u dołu zielona grafika przypominajaca kształtem pień drzewa; z prawej strony zieloną czionką nazwa fundacjilogo miasta; zielona grafika na białym tle składająca się z trzech listków, pod nią napi Hajnówka duchowa witalność

 

SPOŁECZNY KOMITET BUDOWY POMNIKA

MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

W HAJNÓWCE

 

Uprzejmie informujemy, że na podstawie porozumienia Fundacji „Ekologiczne Forum Młodzieży” oraz Burmistrza Miasta Hajnówka jest realizowany projekt upamiętnienia Marszałka Józefa Piłsudskiego w Hajnówce. Marszałek ma zostać uhonorowany pomnikiem z Jego postacią, zlokalizowanym w centralnej części miasta. Powyższa propozycja zastała bardzo dobrze oceniona przez mieszkańców Hajnówki, biorących udział w społecznych konsultacjach, a radni miejscy większością głosów pozytywnie zaopiniowali tę inicjatywę.

Na wstępie prac została wykonana kompletna dokumentacja projektowa pomnika, zatwierdzona przez Starostwo Powiatowe w Hajnówce.

W dniu 26.04.2023 r. w Urzędzie Miasta w Hajnówce został powołany „Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Hajnówce”. W jego skład weszli min. przedstawiciele Fundacji, Urzędu Miasta oraz Rady Miejskiej w Hajnówce. Celem działania Komitetu jest głównie pozyskiwanie środków finansowych na budowę pomnika oraz innych wydatków związanych z tą inicjatywą.

Postaci Marszałka nie trzeba przybliżać. Warto jednak podkreślić, że był bezsprzecznie twórcą niezależnego państwa polskiego, od 11 listopada 1918 r. Naczelnym Wodzem Armii Polskiej, Naczelnikiem Państwa, dwukrotnym Premierem, a także od 1920 r. pierwszym Marszałkiem Polski.

Hajnówka i okolice były miejscem licznych zdarzeń w trakcie wojny polsko-bolszewickiej. 28 lipca 1920 r., w okolicach dworca kolejowego, miała miejsce bitwa 10 Pułku Ułanów z oddziałami bolszewickimi. Na przełomie sierpnia i września operowały tu 2. Armia Wojska Polskiego pod dowództwem gen. Rydza-Śmigłego oraz 4. Armia pod dowództwem gen. Leonarda Skierskiego. We wrześniu kursował między Hajnówką a Czeremchą pociąg pancerny „Bartosz Głowacki”. W okolicach Hajnówki stacjonowały także w drugiej połowie lipca 1920 r. dwie eskadry 7. Dywizjonu Lotniczego.

Józef Piłsudski przebywał w Hajnówce w dniach 22-23 września 1920 r, kierując osobiście działaniami wojsk polskich na froncie wschodnim. Mieszkał wówczas w salonce, stojącej na dworcu kolejowym.

Okoliczne cmentarze są miejscem pochówku żołnierzy walczących u boku Naczelnika. Na nieczynnym od 1935 r, zabytkowym cmentarzu prawosławnym w Dubinach k/Hajnówki spoczywają zwłoki Ukraińców, którzy pod bezpośrednim dowództwem atamana Symona Petlury uczestniczyli w wojnie polsko-bolszewickiej. W 1921 r. na terenie i w otulinie Puszczy Białowieskiej osiedliło się ponad 2000 „bałachowców”, głównie Białorusinów, biorących udział w działaniach wojennych po stronie Polski. Ich bezpośrednim dowódcą był gen. Stanisław Bułak – Bałachowicz. Mają swoje miejsce wiecznego spoczynku, wraz z rodzinami, na terenie całego powiatu hajnowskiego.

W Hajnówce żołnierze Marszałka spoczywają min. w rejonie wiaduktu kolejowego, przy ul. Białowieskiej. W nieoznaczonych mogiłach pochowane są tam zwłoki 12 żołnierzy z 1920 r. Bardziej znanym, dzięki godnemu upamiętnieniu miejscem, jest zbiorowa mogiła na osiedlu Międzytory. Pochowani są w niej polscy żołnierze, min. rozstrzelani przez cofające się w drugiej połowie sierpnia 1920 r. wojska bolszewickie.

Uhonorowanie pomnikiem w Hajnówce Komendanta Józefa Piłsudskiego, będzie także oddaniem hołdu wszystkim jego podwładnym, spoczywającym najczęściej bezimiennie, na pobliskich cmentarzach.

Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika – z udziałem władz państwowych – planowane jest jesienią bieżącego roku.

Uprzejmie prosimy o finansowe wsparcie tej, tak ważnej dla lokalnej społeczności inicjatywy.

Zgodnie z regulaminem naszego Komitetu, środki pieniężne mogą być przekazywane wyłącznie w formie bezgotówkowej, jako wpłaty na rachunek bankowy, utworzony w formie subkonta, przy rachunku bankowym Fundacji „Ekologiczne Forum Młodzieży”.

Nr rachunku do wpłat:

84 1020 1332 0000 1802 1441 0163

 

 

                                 Marcelina Puchalska                                                               Jerzy Sirak

                                   Prezes Fundacji                                                       Burmistrz Miasta Hajnówka

                            Ekologiczne Forum Młodzieży

 

 

 

wizualizacja pomnika; postać marszałka ustawiona na niewysokim cokole

Strony w dziale: