Hajnówka pamięta o 17 września

Dodane przez administrator - pon., 18/09/2023 - 12:31

Kategoria

Tego dnia myśli zwrócone były ku tragicznym wydarzeniom sprzed 84 lat, które zmieniły bieg historii oraz życie społeczeństwa polskiego. Agresja Związku Radzieckiego na terytorium Polski zostawiła po sobie wiele wspomnień wywołujących łzy i wielki żal. Mimo tego wśród nas byli ludzie, którzy z pełną determinacją walczyli o wolność, nie poddając się agresorowi, bardzo często zyskując miano bohaterów.

Jedną z takich postaci, bliską mieszkańcom Hajnówki był kpr. Bolesław Bierwiaczonek z 3. Pułku Strzelców Konnych im. Hetmana Stefana Czarnieckiego w Wołkowysku. 17 września brał on udział w obronie miasta walcząc z okupantem niemieckim. W jej trakcie został śmiertelnie raniony. Pochowano go we wsi Budy, gdzie obecnie znajduje się jego pomnik. Już od 11 lat w celu uczczenia jego pamięci, Miejska Biblioteka Publiczna jest organizatorem Rajdu rowerowego im. Bolesława Bierwiaczonka. Jego trasa wytyczona została na wzór przemieszczania się oddziału kaprala w trakcie kampanii wrześniowej. W tegorocznym rajdzie wzięło udział ponad 170 osób (dorośli, dzieci). Urząd Miasta reprezentował Ireneusz Kiendyś Zastępca Burmistrza Miasta oraz Walentyna Pietroczuk Przewodnicząca Rady Miasta Hajnówka. Po złożeniu hołdu przy pomniku, nieopodal w miejscu ogniskowym pod wiatą odbyło się spotkanie wraz z poczęstunkiem. Tak duże zainteresowanie wydarzeniem jest dowodem na żywą wśród mieszkańców pamięć historyczną związaną z miejscem swojego zamieszkania.

Tradycyjnie przedstawiciele lokalnych samorządów: Jerzy Sirak Burmistrz Miasta Hajnówka, Ireneusz Kiendyś Zastępca Burmistrza, Walentyna Pietroczuk Przewodnicząca Rady Miasta Hajnówka oraz Lucyna Smoktunowicz Wójt Gminy Hajnówka wraz z Agnieszką Kazberuk Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej złożyli symboliczne kwiaty pod pomnikiem plut. Bolesława Bierwiaczonka na skwerku w centrum miasta. Cześć oddana została także przy pomniku Pamięci Żołnierzy 3. Pułku Strzelców Konnych Hetmana Stefana Czarnieckiego, przy grobach żołnierzy na cmentarzu rzymskokatolickim oraz przy pomniku pamięci ofiar zbrodni niemieckich zamordowanych w latach 1941-1943, znajdującym się na cmentarzu prawosławnym w Hajnówce.

17 września obchodzony jest także Światowy Dzień Sybiraka. Upamiętnia on wszystkich Polaków zesłanych na Syberię oraz inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego. Pamięć o zesłańcach w Hajnówce pielęgnuje szczególnie Związek Sybirakow, którego członkami są osoby, które przeżyły zesłanie osobiście bądź ich bliscy. W niedzielne popołudnie na cmentarzu rzymskokatolickim przy pomniku poświęconym ofiarom zsyłek m.in. na Sybir, do Kazachstanu oraz zamordowanych w Katyniu, Starobielsku, Ostaszkowie odbyło się krótkie spotkanie modlitewne, w którym udział wzięli przedstawiciele Związku Sybiraków w Hajnówce, Jerzy Sirak Burmistrz Miasta wraz z Ireneuszem Kiendysiem Zastępcą Burmistrza oraz mieszkańcy. Pod przewodnictwem duchownego odmówiono modlitwy za pomordowanych oraz złożono symboliczne kwiaty i zapalono znicze.

 

Emilia Korolczuk

kamienny pomnik z tablicą w parku miejskim, przy nim ułożone są kwiaty i znicze
Burmistrz Miasta oraz Wójt Gminy podczas składania kwiatów pod pomnkiem
przedstawiciele miasta, gminy i biblioteki przed pomnikiem plut. Bolesława Bierwiaczonka na skerwku
Burmistrz Miasta i Wójt Gminy przy grobach żołnierzy na cmenatrzu
przedstawiciele miasta oraz biblioreki przed złożeniem kwiatów przy pomniku Bierwiaczonka w Budach
uczetnicy rajdu zebrani wokół pomnika Bierwiaczonka w Budach
uczestnicy rajdu w trasie
uczestnicy rajdu podczas postoju
uczestnicy rajdu przy wiacie podczas wydawania posiłku
przedstawiciel miasta i biblioteki podczas wypowiedzi do uczestników
wręczanie symbolicznych dyplomów za udział w rajdzie przez przedstawicieli miasta
wręczanie symbolicznych dyplomów za udział w rajdzie przez przedstawicieli miasta
spotkanie przedstawicieli miasta, Związku Sybiraków i mieszkańców na cmentarzu
złożenie kwiatów przy pomniku poświęconym m.in. Sybirakom przez Burmistrza i jego Zastępcę
złożenie kwiatów przy pomniku poświęconym m.in. Sybirakom przez członków Związku Sybiraków
członkowie Związku Sybiraków przy pomniku

Strony w dziale: