Setne urodziny Bazyla Laszkiewicza

Dodane przez e.rynkowska - śr., 31/01/2024 - 08:27

Wielka radość zagościła w domu Bazyla Laszkiewicza. 29 stycznia 2024 r., w dniu 100 urodzin szanowny Jubilat otrzymał wiele życzeń, kwiatów i prezentów. Pierwszy przemówił Jerzy Sirak - Burmistrz Miasta Hajnówka, który odczytał również list gratulacyjny od Wojewody Podlaskiego Jacka Brzozowskiego.

- Dziękujemy za zaproszenie. Uczestnictwo w takich uroczystościach jest zawsze dużym przeżyciem. Nie wielu osobom dane jest, by tak wspaniałego wieku dożyć. Tylko dzięki opatrzności Bożej takie rzeczy się zdarzają i za to jesteśmy bardzo wdzięczni. Chcemy Panu serdecznie podziękować za wiele lat pracy oraz wychowanie czwórki dzieci. Jak wiemy są wnuki i prawnuki – i to jest najlepszy dowód szczęścia.

Burmistrz wraz z Małgorzatą Dąbrowską – Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego wręczyli szanownemu Jubilatowi listy gratulacyjne, bukiet kwiatów, obraz Zbigniewa Budzyńskiego przedstawiający żubra oraz kosz słodyczy.

Głos zabrali również przedstawiciele KRUS i ZUS - Ewa Dutkowska i Aleksy Rusinowicz informując o przyznaniu emerytury honorowej. Przedstawicielka KRUS przekazała również list z życzeniami od Aleksandry Hadzik - Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. – Przy okazji, przekazuję życzenia od Pani Marii Owerczuk z Narwi – Byłej Sekretarz Starostwa Powiatowego w Hajnówce, której teściowa również tego samego dnia doczekała setnych urodzin.

Gratulacje w związku z osiągnięciem 100 lat życia złożył również Leon Małaszewski - Wójt Gminy Dubicze Cerkiewne, który 2 sierpnia 1982 roku był zatrudniony przez pana Bazyla. Wójt z humorem wspominał początek swojej pracy w urzędzie. - W imieniu własnym i mieszkańców dziękuję za pracę na rzecz gminy Dubicze Cerkiewne i życzę wszystkiego dobrego.

Alicja Plis – Prezes Koła Polskiego Związku Niewidomych w Hajnówce również miło wspominała współpracę z panem Bazylem, który wstąpił do koła 10 marca 2001 r. i zawsze zarażał innych optymizmem i dobrym humorem.

Jako ostatni złożył życzenia ks. Jan Romańczuk - Proboszcz Parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Hajnówce, który zmówił modlitwę i zainicjował wspólne zaśpiewanie Jubilatowi „Mnogaja Lieta”.

Na zakończenie wzruszony 100-latek podziękował rodzinie i gościom za przybycie i życzył, by wszyscy dożyli jego wieku.

KALENDARIUM z życia Jubilata

Bazyl Laszkiewicz syn Anastazji i Mikołaja urodził się 29 stycznia 1924 roku we wsi Nowiny, gmina Narew, w rodzinie chłopskiej. Posiadał pięcioro rodzeństwa: trzy siostry: Marię, Ninę i Annę oraz dwóch braci: Mikołaja i Włodzimierza.

• W 1939 r. ukończył Publiczną Szkołę Powszechną w Łosince. Nauka trwała sześć lat.
  • Od września 1941 r. do marca 1945 r. był na robotach przymusowych w Niemczech (Prusy Wschodnie)
  • 5 czerwca 1952 r. w Urzędzie Stanu Cywilnego w Narwi zawarł związek małżeński z Anną z domu Siemieniuk, zam. w Przybudkach, gm. Narew. Po ślubie zamieszkał w rodzinnym domu żony wspólnie z jej rodzicami. Pracował zawodowo i pomagał prowadzić 12 hektarowe gospodarstwo rolne. Wraz z żoną wychował czworo dzieci: Jana, Alinę, Irenę i Witalisa Andrzeja. W 1978 roku rodzina zamieszkała w Hajnówce. W 2002 r. małżonkowie otrzymali medale za 50-lecie pożycia małżeńskiego, przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Aleksandra Kwaśniewskiego. Pan Bazyl owdowiał w listopadzie 2013 roku. Do chwili obecnej doczekał się dziewięcioro wnuków i trzynaścioro prawnuków.

Edukacja

• 28 kwietnia 1960 r. ukończył Szkołę Podstawową dla pracujących w Narwi. Jako ekstern zdał uproszczony egzamin w zakresie programu nauczania szkoły podstawowej przed Komisją Egzaminacyjną powołaną przez Inspektora Oświaty w Hajnówce. Otrzymał bardzo dobre oceny z egzaminu z języka polskiego, matematyki, historii i geografii Polski. Nauka trwała rok.
  • 23 września 1969 r. ukończył naukę w Technikum Ekonomicznym CRS Wydział Zaoczny w Ełku o specjalności handel spółdzielczy. Uzyskał tytuł technik ekonomista.

Praca zawodowa

• W 1949 r. rozpoczął pracę zawodową w Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” na stanowisku Referent Skupu Żywca.
  • W latach 1952-1954 – pracował w Gromadzkiej Radzie Narodowej w Łosince na stanowisku Sekretarza Prezydium
  • W latach 1955 - 1972 – ponownie został zatrudniony w Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Narwi na stanowisku Księgowego Inwentaryzatora. Pracował również na stanowisku Starszego Referenta Administracyjno-Gospodarczego.
  • 1973 – 1982 Pracował w Urzędzie Gminy Dubicze Cerkiewne na stanowisku Sekretarza Urzędu
  • 30.09. 1982 r. odszedł na emeryturę

Odznaczenia

• Za wzorową i sumienną pracę oraz aktywny udział w życiu społecznym otrzymał szereg nagród, dyplomów i odznaczeń m.in.
  • 1978 r. Srebrna Odznaka Zasłużony Białostocczyźnie
  • 3 odznaczenia- Zasłużony Białostocczyźnie
  • 1979 r. Złoty Krzyż Zasługi
  • 1982 r. Złota Odznaka Zasłużony Białostocczyźnie

W latach 2008 – 2018 r. pełnił funkcję Prezesa Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Z okazji Jubileuszu 100 Rocznicy Urodzin otrzymał z Zarządu Głównego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Dyplom Uznania za wieloletnią aktywną działalność członkowską w szeregach Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.

Emilia Rynkowska

Zdjęcie w mundurze z 1958 roku

Zdjęcie ślubne Anny i Bazyla Laszkiewicz - 1952 r.

ZŁOTE GODY - uroczystość wręczenia medali za 50- lecie pożycia małżeńskiego Anny i Bazyla Laszkiewicz - 2002 r.

Najstarszy i najmłodszy członek rodziny - Pan Bazyl z 11 miesięcznym prawnuczkiem Gabrysiem - listopad 2023 r.

Burmistrz trzyma obraz, obok stoją członkowie rodziny i zaproszeni goście
burmistrz czyta listy gratulacyjne, obok stoi kieronik UST z bukietem kwiatów
burmistrz pokazuje obraz, obok stoją pozostali goście
burmistrz wręcza jubilatowi dyplomy