STOP pożarom traw

Dodane przez e.rynkowska - pon., 21/03/2022 - 13:59

Kategoria

W 2022 r. na terenie powiatu hajnowskiego odnotowaliśmy już 8 pożarów suchych traw. Przyczyną wszystkich pożarów było podpalenie lub nieostrożność przy posługiwaniu się otwartym ogniem.

Kampania społeczna Państwowej Straży Pożarnej „Stop Pożarom Traw” trwa od 1 marca do 30 kwietnia 2022 r. Jej przebieg ze względu na pandemię koronawirusa ogranicza się do propagowania w mediach, także portalach społecznościowych, bezpiecznego zachowania się w obszarach przyrodniczych. Dzięki aktywności oficerów prasowych w całym kraju wiedza ta dociera do wielu ludzi.

Wypalanie traw to problem, z którym strażacy zmagają się co roku. Przełom zimy i wiosny to okres, w którym rośnie lawinowo liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Obszary ubiegłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi może skutkować gwałtownym wzrostem liczby pożarów. Ze statystyk wynika, że za zdecydowaną większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek.Pożary traw to także bardzo duże zagrożenie dla lasów i zwierząt w nich zamieszkujących. Z uwagi na znaczne zalesienie niektórych rejonów, tereny upraw rolniczych i leśnych dość często ze sobą sąsiadują, a czasami wręcz przenikają się. Ogień z nieużytków niejednokrotnie przenosi się na obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie bezcenne drzewostany, które po pożarze odradzają się przez wiele dziesiątek lat.

Choć rośnie świadomość społeczna w tej kwestii, to jednak nadal są ludzie, którzy myślą, że wypalanie traw użyźnia glebę.Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób.

Ziemia jest tylko jedna... Pamiętaj #stoppozaromtraw

Za ponad 94% przyczyn ich powstania odpowiedzialny jest człowiek.Co roku strażacy na terenie całego kraju mają do czynienia z tysiącami tego typu zdarzeń.

Wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale też niedozwolone!

Jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie życie lub zdrowie ludzkie, można trafić do więzienia na okres nawet do 10 lat.

W związku z trudną sytuacją apelujemy o nie wypalanie traw a w przypadku przebywania w lesie
o zachowanie szczególnej ostrożności i bezwzględne przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych.

https://www.gov.pl/web/kgpsp/stop-pozarom-traw-marzec-2022

Opracowanie: st. kpt. Marcin Karpiuk, KP PSP Hajnówka

https://www.gov.pl/web/kppsp-hajnowka

Strony w dziale: