Odsłonięcie rzeźby "Fotel Rakowieckiego"

Dodane przez administrator - wt., 19/07/2022 - 09:08

Kategoria

 

W dniu 15 lipca 2022 r. odbyło się oficjalne odsłonięcie rzeźby autorstwa prof. Jarosława Perszki pn . „Fotel Rakowieckiego”, ustawionego przy ul. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce.

Rzeźba „Fotel Rakowieckiego” poświęcona jest pamięci Tadeusza Rakowieckiego, znanego hajnowskiego lekarza, światowej sławy astronoma, który na stałe zagościł w szeregach publikacji naukowych, liczącym się krytyku twórczości Stefana Żeromskiego, a przede wszystkim hajnowianinie z wyboru i oddanym ludziom społeczniku, ma stać się pomnik w przestrzeni miasta Hajnówka. Docelowe miejsce nie jest przypadkowe - to stosunkowo nowa droga na mapie miasta, nazwana także jego nazwiskiem, łącząca centrum Hajnówki z miejskim szpitalem - rozległy teren będący miejską enklawą dzikiej, sąsiadującej z Puszczą Białowieskiej natury.

 

Pomnik pamięci doktora Tadeusza Rakowieckiego odwzorowuje ramę fotela używanego przez niego w ciągu wielu lat spędzonych w Hajnówce. Mebel, przechowywany w piwnicy jednego z mieszkańców Hajnówki, staraniem lokalnej społeczności nie trafił na rozpałkę. Sam w sobie jest materialnym dokumentem życiowej postawy Rakowieckiego, ale też lustrem epoki, w której oboje na siebie trafili. Fotel wyprodukowany najprawdopodobniej w zakładach Szkoły Przemysłu Drzewnego w Hajnówce, drugiej pod względem znaczenia po zakopiańskiej szkole Kenara, reprezentuje skromny, choć szlachetny modernizm okresu miedzywojnia, któremu sama Hajnówka zawdzięcza przemysłową i wielokulturową tożsamość.

 

Uroczystości rozpoczęły się od oficjalnego odsłonięcia pomnika przy ul. Rakowieckiego. Druga część uroczystości miała miejskie w Hajnowskim Domu Kultury. Wzięli w niej udział zaproszenie goście oraz osoby zaangażowane w realizację projektu.

 

Uroczystości związane z odsłonięciem pomnika zakończył wieczorny pokaz filmu „Doktor” w reż. Beaty Hyży – Czołpińskiej w ramach organizowanego przez Hajnowski Dom Kultury kina plenerowego.

 

Projekt Dofinansowano w ramach Programu  Centrum  Rzeźby  Polskiej  w  Orońsku  pn.:  Rzeźba  w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2021.

 

 

Ewa Zubrycka

Burmistrz Miasta udziela wywiadu dla radia, obok niego stoi mężczyzna z mikrofonem w ręku
grupa osób stojąca przy dwóch drewnianych słupach medzy którymi zawieszona jest biało-czerwona wstęga
mężczyzna udzielający wywiadu dla radia
dwóch mężczyzn stoi przy dwóch drewnianych słupach pomiędzy którymi zawieszona jest biało-czerwona wstęga
grupa ossób, uroczyście rozwiązuje wstęgę jako znak oficjalnego odsłonięcia rzeźby
Burmistrz Miasta, w oddali grupa osób
Burmistrz Miasta wręcza bukiet kwiatów autorowi rzeźby
wypowiedź autora rzeźby przed gośćmi, obok niego stoi kobieta

Strony w dziale: