4 . Plener malarsko- rzeźbiarski „Moja mała Ojczyzna”

Dodane przez e.rynkowska - wt., 27/12/2022 - 13:46

Kategoria

16 grudnia 2022 r. w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce otwarta została wystawa podsumowująca plener malarsko - rzeźbiarski. Był to czwarty plener zorganizowany przez „Stowarzyszenie Kulturalne Tybel”. W plenerze wzięli udział artyści malarze: Daniel Gromacki, Stanisław Poskrobko, Mirosław Zdrajkowski oraz artyści rzeźbiarze: Jerzy Iwacik i Marek Sapiołko.

Plener odbył się w X – XI 2022 w Hajnówce i okolicach. Plener był wyjątkowy, ponieważ odbywał się zarówno w słoneczne, ciepłe, jak i mgliste, oraz śnieżne i mroźne dni. Plener miał miejsce na placu Muzeum oraz w okolicznych miejscowościach, takich jak okolice Pasynek, Łosinka, Rybaki, nad rzeką Narewką czy w lasach Puszczy Białowieskiej.

Tematem wiodącym rzeźb i obrazów była "Moja mała Ojczyzna”. „Pojęcie „małej ojczyzny” jest złożonym terminem, bo na dający wytyczyć się w przestrzeni obszar nakłada się coś, co nazywa się „duchem miejsca” i co jest trudne do jednoznacznego zdefiniowania. Przestrzeń małej ojczyzny nie musi pokrywać się z administracyjnie wyznaczonym obszarem gminy, małego miasta, wsi czy dzielnicy wielkomiejskiej. Jest to przestrzeń bez wyraziście określonych granic, istotną rolę w jej konkretyzacji pełni subiektywna świadomość ludzi utożsamiających się z nią. Przestrzeń małej ojczyzny to miejsce doniosłych doświadczeń i przeżyć osobistych jej mieszkańców, formowania się ich biografii, to świat z którym zrosło się ich życie i z którym wiąże ich częstokroć silna więź emocjonalna. To dostępny zmysłowemu poznaniu, świat wyglądów, kształtów i barw domów, ulic, parków, lasów, pól, łąk – świat niepowtarzalnej konstelacji krajobrazów. Mała ojczyzna jest płaszczyzną tworzenia się więzi lokalnych, zakorzenienia ludzi we własnej tradycji i historii. 1

Taka jest definicja pojęcia „Mała Ojczyzna”, a co jest ważne dla artystów, z czym dla nich się wiąże to hasło? Jedni sięgają do mitologii słowiańskiej szukając w niej symboli, inni czerpią z przyrody kształtując konkretne formy, pozostali zaś nawiązują do tradycji Podlasia z ręcznikiem obrzędowym, drewnianą architekturą, czy pasiakami- chodnikami tkanymi na krosnach. Jak pokazał plener można wyrazić wiele uczuć związanych z miejscem, z którego się pochodzi z Małą- Ojczyzną.

Oprawę muzyczną podczas wernisażu zapewnił muzyk grający na akordeonie swojskie melodie a nawet białoruskie kolędy Grzegorz Drużba z Hajnówki.

Powstałe podczas pleneru prace można będzie oglądać w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce przez najbliższe miesiące.

Organizatorem pleneru było Stowarzyszenie Kulturalne TYBEL, w partnerstwie z Muzeum i Ośrodkiem Kultury Białoruskiej w Hajnówce.

Zadanie współfinansowane ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Starostwo Powiatowe w Hajnówce.

Agnieszka Tichoniuk

1 Starczewski S. , Małe ojczyzny - tradycja dla przyszłości, [w:] Małe ojczyzny. Tradycja dla przyszłości, Warszawa 2000, s. 23

Autorzy i organizatorzy wpodczas otwarcia wsytawy
osoby zwierzające wystawę
zwiedzanie wystawy
zwiedzanie wystawy
zwiedzanie wystawy
zwiedzanie wystawy
zwiedzanie wystawy
zwiedzanie wystawy
zwiedzanie wystawy
zwiedzanie wystawy
zwiedzanie wystawy
zwiedzanie wystawy
zwiedzanie wystawy
zwiedzanie wystawy
zwiedzanie wystawy
obraz
trzy osoby siedzą na ławce
mężczyzna wpisuje sie do ksiągi

Strony w dziale: