NOC MUZEUM w Hajnówce

Dodane przez e.rynkowska - śr., 07/06/2023 - 13:03

Kategoria

Noc Muzeów- jedyna taka noc w roku - to wyjątkowe święto muzealników, którzy bezpłatnie i w porach wieczornych udostępniają swoje instytucje turystom. Muzeum w Hajnówce po raz szósty zorganizowało takie wydarzenie, które odbyło się 12 maja 2023 r. Publiczność dopisała, oprócz hajnowian odwiedzili nas goście przyjezdni z Polski i zagranicy.

Podczas Nocy Muzeum można było zwiedzać bogate wystawy stałe z eksponatami etnograficznymi pokazujące życie na wsi wzbogacone o ciekawą makietę podlaskiej wsi, czy nagrania filmowe i zdjęcia. Sztukę współczesną reprezentowała wystawa zbiorowa malarstwa „Hajnówka. Brama do Puszczy”- prace powstały podczas pleneru malarskiego zorganizowanego z okazji obchodów jubileuszu 60 lat miasta Hajnówka w 2011 r.

Dostępne były również wystawy czasowe, w tym finisaż- czyli zakończenie wystawy malarstwa nieżyjącego już artysty Andrzeja Piotrowicza/ mnicha Eliasza. Była to pierwsza retrospektywna wystawa, będąca zarazem pierwszą indywidualną prezentacją jego twórczości w ogóle. Na wystawie zaprezentowano ponad 70 prac podzielonych na dwa główne okresy. W pierwszym pokazany został dwunastoletni okres akademicki (liceum plastyczne w Supraślu oraz Wyższa Szkoła Sztuki Stosowanej w Poznaniu) reprezentowane przez rysunki ołówkiem, martwe natury, czy kolaże. W nich widać pierwsze próby zmagań artystycznych z różnymi technikami, stylami, poszukiwania najlepszej, własnej formy wyrazu.

Drugi okres przypadający na osiem ostatnich lat twórczości i życia Andrzeja, po odejściu z monasteru w Ujkowicach reprezentuje już dojrzałe malarstwo olejne. Pierwsze co uderza widza po wejściu na wystawę to niesamowita kolorystyka obrazów, niezwykle żywa i kontrastowa. Dopiero w dalszej kolejności widz próbuje odczytać tematykę i sens obrazów, co nie jest łatwe. Apokalipsa, grzech, odkupienie, czy ofiara to główne tematy obrazów Andrzeja Piotrowicza/ mnicha Eliasza.

Na zakończenie wystawy brat artysty- Mariusz- miał swój recital zatytułowany Gawędy muzyczne ze wsi Rudaki”. Sentymentalnie opowiedział o wsi Rudaki, o życiu dziadka, o bieżeństwie, o jego ciężkich latach życia po wojnie, o dzieciństwie spędzonym na wsi, o bracie Andrzeju, jego życiu i duchowości. Opowieść przeplatał muzyką - swoimi aranżacjami na gitarę do utworów m.in. Wiktora Szweda, czy Alesia Barskiego. Utwór „Ja niepotrebny tut nikomu…” wywołał u nie jednego wzruszenie i łzy…

Na wystawie poplenerowej tacy artyści jak: Daniel Gromacki, Jerzy Iwacik, Stanisław Poskrobko, Marek Sapiołko i Mirosław Zdrajkowski w malarskiej i rzeźbiarskiej formie oddali temat „Małej Ojczyzny”. Jedni sięgnęli do mitologii słowiańskiej szukając w niej symboli, inni czerpali z przyrody kształtując konkretne formy, pozostali zaś nawiązali do tradycji Podlasia z ręcznikiem obrzędowym, drewnianą architekturą, czy pasiakami- chodnikami tkanymi na krosnach. Jak pokazał plener można wyrazić wiele uczuć związanych z miejscem, z którego się pochodzi z Małą- Ojczyzną.

Kto nie znał jeszcze wyników 18. edycji ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „PODLASIE W OBIEKTYWIE im. Wiktora Wołkowa '2022” mógł podziwiać przepiękne zdjęcia laureatów wybrane spośród nadesłanych niemal 500 fotografii Podlasia.

Zainteresowaniem cieszyła się również wystawa plastyczna dzieci i młodzieży - efekt 3.konkursu „Я нарадзіўся тут -Tu się urodziłem”, na której można było podziwiać niezwykle barwne i różnorodne Podlasie umiejętnie uchwycone przez dzieci zarówno sześciolatki, jak i nastolatki.

Oprawę muzyczną podczas Nocy Muzeum zapewnił zespół Żemerwa, który w tym roku obchodzi jubileusz 20-lecia. Od samego początku grupa współpracuje również z Muzeum koncertuje i edukuje. Głównym założeniem zespołu jest zachowanie tradycyjnej kultury muzycznej oraz języka naszego regionu dla przyszłych pokoleń. Oprócz koncertu tradycyjnych pieśni wykonywanych przez rodzinę Fioników i przyjaciół rodziny, uczestnicy Nocy Muzeów mogli nauczyć się również tradycyjnych tańców przy akompaniamencie instrumentów takich jak: skrzypce, akordeon, bębny. Zachęcamy do odwiedzenia naszego kanału www.youtube/MuzeumBialoruskiewHajnowce i obejrzenia nagrań z Nocy Muzeów w Hajnówce.

Dziękujemy wszystkim tym, którzy chcieli być z nami w tę wyjątkową noc i już dziś zapraszamy za rok

Zadanie dofinansowane ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

Wydarzenie odbywa się w ramach zadania publicznego „Przygraniczny Alians Etniczny” sfinansowanego z budżetu miasta Hajnówka

Agnieszka Tichoniuk

nocne zwiedzanie muzeum
nocne zwiedzanie muzeum
nocne zwiedzanie muzeum
nocne zwiedzanie muzeum
nocne zwiedzanie muzeum
nocne zwiedzanie muzeum
nocne zwiedzanie muzeum
nocne zwiedzanie muzeum
nocne zwiedzanie muzeum
nocne zwiedzanie muzeum
nocne zwiedzanie muzeum
nocne zwiedzanie muzeum
nocne zwiedzanie muzeum
nocne zwiedzanie muzeum
koncert
koncert
koncert
nocne zwiedzanie muzeum
nocne zwiedzanie muzeum
koncert
nocne zwiedzanie muzeum
koncert
koncert
nocne zwiedzanie muzeum

Strony w dziale: