NOC MUZEUM w Hajnówce

Dodane przez e.rynkowska - pon., 10/06/2024 - 13:56

Kategoria

Noc Muzeów- jedyna taka noc w roku - to wyjątkowe święto muzealników, którzy bezpłatnie i w porach wieczornych udostępniają swoje instytucje turystom. Muzeum w Hajnówce po raz siódmy zorganizowało takie wydarzenie, które odbyło się 17 maja 2024 r. Publiczność dopisała, oprócz hajnowian odwiedzili nas goście przyjezdni z Polski i zagranicy.

Podczas Nocy Muzeum można było zwiedzać trzy bogate wystawy stałe z eksponatami etnograficznymi pokazującymi życie na podlaskiej wsi wzbogacone o ciekawą makietę wsi, czy nagrania filmowe i zdjęcia.

Dostępne były również wystawy czasowe, w tym otwarta podczas Nocy Muzeów wystawa rękodzieła Haliny Biryckiej z Planty. Była to druga wystawa indywidualna artystki, na którą złożyło się kilkadziesiąt prac: wyszywanych ręczników obrzędowych, makatek, wyszywanych krzyżykiem ikon czy obrazków, oraz robionych na szydełku koronek, obrusów, firanek. Zaprezentowane zostały zarówno prace z ostatnich lat, jak i powstałe jeszcze w czasach panieńskich. Był to ogromny przekrój twórczości zdolnych rąk Pani Haliny, a jej twórczość spotkała się z ogromnym uznaniem. Wystawa realizowana jest w ramach projektu „Białoruski Alfabet Sztuki”, wydany został katalog do wystawy, który dostępny będzie w największych bibliotekach w kraju oraz bibliotekach w województwie Podlaskim.

Sztukę współczesną reprezentowało kilka wystaw z dziedziny malarstwa, rzeźby, oraz fotografii.

Na wystawie poplenerowej tacy artyści jak: Daniel Gromacki, Jerzy Iwacik, Stanisław Poskrobko, Marek Sapiołko i Mirosław Zdrajkowski w malarskiej i rzeźbiarskiej formie oddali temat „Małej Ojczyzny”. Ponieważ artyści pochodzą z województwa podlaskiego dla wszystkich był to wspólny mianownik, jednak każdy temat ten potraktował inaczej, przez pryzmat własnej wrażliwości, umiejętności i doświadczeń. Jedni sięgnęli do symboliki zaczerpniętej wprost z białoruskich ręczników obrzędowych, czy kap, oraz wyrzeźbili swe alter ego czyli malarza przy pracy. Inni czerpali z przyrody kształtując abstrakcyjne formy, jeszcze inni zaś chcieli zachować w malarskiej formie konkretne drewniane sakralne zabytki Hajnowszczyzny, czy uroki rzeki Narew. Jak pokazał plener można wyrazić wiele uczuć związanych z miejscem, z którego się pochodzi z Małą- Ojczyzną.

Kto nie znał jeszcze wyników 19. edycji ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „PODLASIE W OBIEKTYWIE im. Wiktora Wołkowa '2023” mógł podziwiać przepiękne zdjęcia laureatów wybrane spośród nadesłanych niemal 500 fotografii Podlasia.

Zainteresowaniem cieszyła się również wystawa plastyczna dzieci i młodzieży - efekt 5.konkursu „Я нарадзіўся тут -Tu się urodziłem”, na której można było podziwiać niezwykle barwne i różnorodne Podlasie umiejętnie uchwycone przez dzieci zarówno sześciolatki, jak i nastolatki.

Hajnówkę i okolicę można było obejrzeć również na wystawie stałej malarstwa „Hajnówka. Brama do Puszczy”- prace powstały podczas pleneru malarskiego zorganizowanego z okazji obchodów jubileuszu 60 lat miasta Hajnówka w 2011 r.

Oprawę muzyczną podczas Nocy Muzeum zapewnił Oleg Kobzar -artysta malarz z Białegostoku. Zajmuje się malarstwem olejnym i piosenką autorską. W kolekcji Muzeum znajduje się kilka jego obrazów w tym pierwsze prace z okresu studiów na ASP na Białorusi. Jako bard pisze własne teksty, ale także komponuje muzykę do tekstów białoruskich poetów, m.in. Nadziei Artymowicz, Jana Czykwina i innych. Od 2006 r. pracuje również w Chórze Opery i Filharmonii Podlaskiej. Mogliśmy usłyszeć zarówno białoruskie, jaki rosyjskie ballady oraz własne utwory.

Tłem do sztuki prezentowanej na wystawach były również melodie, które wyczarowywał niezwykle utalentowany akordeonista - Andrzej Jarmocik, który ma na swoim koncie nagrody i wyróżnienia w konkursach gry na tym niezwykłym instrumencie. Mogliśmy usłyszeć zarówno ballady, pieśni ludowe, walczyki, oberki, jak i muzykę filmową.

Dziękujemy wszystkim tym, którzy chcieli być z nami w tę wyjątkową noc i już dziś zapraszamy za rok.

Zadanie dofinansowane ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

Wydarzenie odbywa się w ramach zadania publicznego „Przygraniczny Alians Etniczny” sfinansowanego z budżetu miasta Hajnówka

Agnieszka Tichoniuk

otwarcie wystawy
zwiedzający wystawę
zwiedzający wystawę
zwiedzający wystawę
zwiedzający wystawę
zwiedzający wystawę
zwiedzający wystawę
zwiedzający wystawę
zwiedzający wystawę
zwiedzający wystawę
sala wystawowa
sala wystawowa
sala wstawowa
sala wystawowa
sala wystawowa
wystawa
zwiedzający wystawę
zwiedzający wystawę
zwiedzający wystawę
zwiedzający wystawę
zwiedzający wystawę
zwiedzający wystawę
koncert na akordeonie
sklepik z pamiątkami

Strony w dziale: