Noc Muzeów- jedyna taka noc w roku - to wyjątkowe święto muzealników, którzy bezpłatnie i w porach wieczornych udostępniają swoje instytucje turystom. Muzeum w Hajnówce po raz siódmy zorganizowało takie wydarzenie, które odbyło się 17 maja 2024 r. Publiczność dopisała, oprócz hajnowian odwiedzili nas goście przyjezdni z Polski i zagranicy.
Podczas Nocy Muzeum można było zwiedzać trzy bogate wystawy stałe z eksponatami etnograficznymi pokazującymi życie na podlaskiej wsi wzbogacone o ciekawą makietę wsi, czy nagrania filmowe i zdjęcia.
Dostępne były również wystawy czasowe, w tym otwarta podczas Nocy Muzeów wystawa rękodzieła Haliny Biryckiej z Planty. Była to druga wystawa indywidualna artystki, na którą złożyło się kilkadziesiąt prac: wyszywanych ręczników obrzędowych, makatek, wyszywanych krzyżykiem ikon czy obrazków, oraz robionych na szydełku koronek, obrusów, firanek. Zaprezentowane zostały zarówno prace z ostatnich lat, jak i powstałe jeszcze w czasach panieńskich. Był to ogromny przekrój twórczości zdolnych rąk Pani Haliny, a jej twórczość spotkała się z ogromnym uznaniem. Wystawa realizowana jest w ramach projektu „Białoruski Alfabet Sztuki”, wydany został katalog do wystawy, który dostępny będzie w największych bibliotekach w kraju oraz bibliotekach w województwie Podlaskim.
Sztukę współczesną reprezentowało kilka wystaw z dziedziny malarstwa, rzeźby, oraz fotografii.
Na wystawie poplenerowej tacy artyści jak: Daniel Gromacki, Jerzy Iwacik, Stanisław Poskrobko, Marek Sapiołko i Mirosław Zdrajkowski w malarskiej i rzeźbiarskiej formie oddali temat „Małej Ojczyzny”. Ponieważ artyści pochodzą z województwa podlaskiego dla wszystkich był to wspólny mianownik, jednak każdy temat ten potraktował inaczej, przez pryzmat własnej wrażliwości, umiejętności i doświadczeń. Jedni sięgnęli do symboliki zaczerpniętej wprost z białoruskich ręczników obrzędowych, czy kap, oraz wyrzeźbili swe alter ego czyli malarza przy pracy. Inni czerpali z przyrody kształtując abstrakcyjne formy, jeszcze inni zaś chcieli zachować w malarskiej formie konkretne drewniane sakralne zabytki Hajnowszczyzny, czy uroki rzeki Narew. Jak pokazał plener można wyrazić wiele uczuć związanych z miejscem, z którego się pochodzi z Małą- Ojczyzną.
Kto nie znał jeszcze wyników 19. edycji ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „PODLASIE W OBIEKTYWIE im. Wiktora Wołkowa '2023” mógł podziwiać przepiękne zdjęcia laureatów wybrane spośród nadesłanych niemal 500 fotografii Podlasia.
Zainteresowaniem cieszyła się również wystawa plastyczna dzieci i młodzieży - efekt 5.konkursu „Я нарадзіўся тут -Tu się urodziłem”, na której można było podziwiać niezwykle barwne i różnorodne Podlasie umiejętnie uchwycone przez dzieci zarówno sześciolatki, jak i nastolatki.
Hajnówkę i okolicę można było obejrzeć również na wystawie stałej malarstwa „Hajnówka. Brama do Puszczy”- prace powstały podczas pleneru malarskiego zorganizowanego z okazji obchodów jubileuszu 60 lat miasta Hajnówka w 2011 r.
Oprawę muzyczną podczas Nocy Muzeum zapewnił Oleg Kobzar -artysta malarz z Białegostoku. Zajmuje się malarstwem olejnym i piosenką autorską. W kolekcji Muzeum znajduje się kilka jego obrazów w tym pierwsze prace z okresu studiów na ASP na Białorusi. Jako bard pisze własne teksty, ale także komponuje muzykę do tekstów białoruskich poetów, m.in. Nadziei Artymowicz, Jana Czykwina i innych. Od 2006 r. pracuje również w Chórze Opery i Filharmonii Podlaskiej. Mogliśmy usłyszeć zarówno białoruskie, jaki rosyjskie ballady oraz własne utwory.
Tłem do sztuki prezentowanej na wystawach były również melodie, które wyczarowywał niezwykle utalentowany akordeonista - Andrzej Jarmocik, który ma na swoim koncie nagrody i wyróżnienia w konkursach gry na tym niezwykłym instrumencie. Mogliśmy usłyszeć zarówno ballady, pieśni ludowe, walczyki, oberki, jak i muzykę filmową.
Dziękujemy wszystkim tym, którzy chcieli być z nami w tę wyjątkową noc i już dziś zapraszamy za rok.
Zadanie dofinansowane ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
Wydarzenie odbywa się w ramach zadania publicznego „Przygraniczny Alians Etniczny” sfinansowanego z budżetu miasta Hajnówka
Agnieszka Tichoniuk