Wycieczka „Szlakiem Oręża Polskiego”

Dodane przez e.rynkowska - wt., 10/09/2024 - 14:24

Kategoria

Dnia 24 sierpnia 2024 r. o godz. 6.00 członkowie Koła Terenowego Polskiego Związku Niewidomych w Hajnówce i Bielsku Podlaskim wyruszyli na jednodniową wycieczkę „Szlakiem Oręża Polskiego” zorganizowaną przez PTTK w Bielsku Podlaskim.

Przewodnikiem i pilotem naszej grupy był Pan Robert , który podczas przejazdu do Wizny opowiadał historię mijanych po trasie miejscowości. Pierwszym punktem programu wycieczki była Strękowa Góra-Wzgórze Nr 126, położona pomiędzy Białymstokiem a  Łomżą. Strękowa Góra to jedna z popularniejszych miejsc w Biebrzańskim Parku Narodowym. Rozciąga się stąd przepiękny widok na dolinę rzeki Narew. Jest świetnym punktem ,który był wykorzystany podczas II wojny światowej. Podczas najazdu wojsk niemieckich we wrześniu 1939 roku obroną dowodził tutaj  kpt Władysław Raginis, który przez dwie doby wspólnie z 700 żołnierzami Wojska Polskiego samodzielnej Grupy Narew odpierał ataki znacznych sił wojsk  niemieckich liczących 42 tys żołnierzy. Obrońcy Wizny walczyli do ostatniego tchu, a kpt Raginis po heroicznej  walce ostatnim granatem wysadził siebie i schron, w którym się znajdował. W hołdzie bohaterskiej walki miejsce te jest  nazywane „Polskimi Termopilami”. Znajduje się tu pomnik poświęcony obrońcom  i kpt Władysławowi Raginisowi.

Następnie pojechaliśmy do miejscowości Wizna, gdzie obejrzeliśmy wieloformatowe murale przedstawiające obronę tej miejscowości we wrześniu 1939 roku. Autorem projektu jest Tomasz Badelski, a murale powstały przy współpracy artystów i Stowarzyszenia "Wizna 1939".

Z Wizny przez Łomżę udaliśmy się do Nowogrodu malowniczo położonego w dorzeczu rzeki Narew i Pisy. W Nowogrodzie zwiedzaliśmy Muzeum - Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika, położonego na Wzgórzu Ziemowita, który został otwarty w 1927 roku. Jest to perła w koronie województwa podlaskiego. Obecnie na pow. 3,5 ha znajduje się 23  budynki mieszkalne i gospodarcze z wyposażeniem: spichrze, wiatraki, barcie, kapliczki, studnia. Budynki są konstrukcji zrąbkowej z okresu XVIII do pierwszej połowy  XX wieku z terenu Kurpiowskiej Puszczy Zielonej.

O godz 13,30 nasza grupa udała się na obiad do restauracji „Wiszące Ogrody”w Nowogrodzie. Obiad wszystkim bardzo smakował, a w szczególności okazałe kurpiowskie kartacze.

Kolejnym punktem programu było Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku poświęcone ludziom którzy od końca XVI do połowy XX wieku byli niewoleni i zsyłani w głąb Rosji, a później Związku Sowieckiego. Muzeum ulokowane jest w jednym z przedwojennych magazynów wojskowych, bezpośrednio przylegającego do bocznicy byłego Dworca Poleskiego. W latach 1940-1941 oraz 1944 tu sowieci ładowali do wagonów towarowych mieszkańców Białostocczyzny, aby ich deportować na Syberię. Stąd też w 1943 roku Niemcy wywieźli do obozu zagłady w Treblince  Żydów z białostockiego getta. Przewodnik Pan Robert oprowadzając nas po muzeum opowiadał o jeńcach wojennych- żołnierzach Wojska Polskiego, którzy zostali zamordowani w Katyniu przez Sowietów. Upamiętniają to ustawione słupy na których wypisane są nazwiska zamordowanych osób. Opowiadał też o osobach zesłanych, deportowanych i wywiezionych na Sybir i do Kazachstanu, gdzie w nieludzkich warunkach musieli ciężko pracować aby przeżyć. Symbolem wywózki jest oryginalny rosyjski wagon towarowy umieszczony wewnątrz muzeum.

O godz 17,30 udaliśmy się w drogę powrotną do Hajnówki. W Bielsku Podlaskim

pożegnaliśmy się z współuczestnikami naszej wycieczki. Do Hajnówki dotarliśmy około godz 19,00.

W wycieczce udział wzięło 45 uczestników. Wycieczka była udana, poznaliśmy ciekawą historię naszego regionu z okresu II wojny światowej oraz piękno Ziemi Kurpiowskiej.

Dziękujemy dla PTTK w Bielsku Podlaskim za zorganizowanie wycieczki, członkom Koła Terenowego PZN w Bielsku Podlaskim za współudział, Panu Robertowi przewodnikowi za interesujące informacje i opowieści, a Panu Jankowi kierowcy autokaru za bezpieczną podróż.

Tekst: Janusz Puch

Strękowa Góra

Mural w Wiźnie

Skansen w Nowogrodzie

słupy w muzeum pamięci sybiru z nazwiskami osób zamordowanych w Katyniu

Strękowa Góra
przy muralu w Wiźnie
skansen w Nowogrodzie
słupy w muzeum pamięci sybiru z nazwiskami osób zamordowanych w Katyniu

Strony w dziale: