W dniu 14 lutego 2025 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego miał miejsce kolejny wykład pod auspicjami Programu Puszcza. Tym razem wystąpienie Wojciecha Furmanka nosiło tytuł "Moje łabędzie - miłość na całe życie".
Będące głównym tematem łabędzie krzykliwe (choć i o łabędziach niemych padło nieco słów) nieprzypadkowo zostały głównymi bohaterami walentynkowej prelekcji, bowiem są to ptaki łączące się w pary na całe życie.
Nasz gość zapoznał uczestników z wiadomościami z zakresu morfologii, ekologii i zachowania łabędzi krzykliwych. Zebrani mogli się m.in. dowiedzieć, że żyją one do 20 lat, ważą do 15 kg (co powoduje, że muszą rozpędzać się do lotu), a rozpiętość ich skrzydeł wynosi niemal dwa i pół metra. Pokarm łabędzi krzykliwych stanowią rośliny, owady i mięczaki. Są to ptaki mocno terytorialne, pilnie strzegące swojego terenu. Ich polska populacja lęgowa (młode wykluwają się w maju-czerwcu) rośnie; gniazdują także (od 1995 roku) na Topile. Samce i samice wspólnie dzielą się obowiązkami, razem opiekując się potomstwem.
Tradycyjnie ozdobą wykładu były zaprezentowane przez Wojciecha Furmanka zdjęcia i filmy. Jak zawsze po spotkaniu padło ze strony zgromadzonych wiele pytań, na które nasz Gość wyczerpująco odpowiadał.
Kolejne spotkanie za miesiąc - o dokładnej dacie oraz temacie wykładu będziemy informować.
Zdjęcia: Alicja Karczewska
Tekst: Sebastian Baranowski