W dniu 27 lutego 2025 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego miał miejsce wykład Stefana Kłosiewicza pt. "Od Medei do króla Maciusia – trucizny, truciciele i ich ofiary".
Jak zawsze snuta przez naszego Gościa opowieść bez reszty przyciągnęła uwagę zebranej publiczności. Pan Stefan z gracją poruszał się zarówno po historii i mitologii, jak i botanice, zoologii czy farmakologii.
Opowiedział uczestnikom spotkania m.in. o znanych historycznych otruciach; zatruwaniu strzał, które ma w historii ludzkości bardzo długą tradycję (czyniono to już ok. 4000 lat p.n.e.); uodpornieniu na trucizny (Rasputin); znanych trucicielkach (Katarzynie Medycejskiej, Catherine Monvoisin czy Teofanii di Adamo, która wynalazła aqua tofanę).
Oczywiście nie mogło zabraknąć rysu roślin zawierających substancje trujące - w tej plejadzie trucicieli m.in. wystąpili: mak, konwalia, tojad, szalej, szczwół, miłek wiosenny, naparstnice, rącznik pospolity (rycynus), kulczyby (z których pozyskuje się sławną kurarę), ciemiężyce, wawrzynek wilczełyko, cis (słynny także ze znakomitego drewna budulcowego oraz do wytwarzania łuków), zimowit jesienny, kokoryczka, psianki, ostróżka ogrodowa.
Oczywiście kreśląc portret organizmów wytwarzających trucizny, nie mogło zabraknąć grzybów, z muchomorem (świętym grzybem szamanów syberyjskich) na czele. Słów kilka padło także o zwierzętach wytwarzających substancje toksyczne, jak węże, ropuchy czy rozdymka (ryba fugu).
Wszystko to zaś okraszone było literackimi wyimkami czytanymi przez naszego Gościa.
Bardzo dziękujemy Panu Stefanowi Kłosiewiczowi za to, iż po raz kolejny porwał nas do fascynującego świata przyrody, historii i literatury!
Zdjęcia: Agata Mazur
Tekst: Sebastian Baranowski