W dniu 25 marca 2025 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego odbyła się kolejna prelekcja Wojciecha Furmanka (Program Puszcza) opisująca mieszkańców naszych lasów. Bohaterami wykładu były tym razem jelenie.
Jak zawsze nasz prelegent z właściwą sobie swobodą, humorem i znajomością rzeczy przybliżył nam te zwierzęta. Licznie zebranie uczestnicy spotkania mogli m.in. dowiedzieć się, że jelenie (zwierzęta bardzo płochliwe) mogą żyć do ponad dwudziestu lat; największe są w okolicach 14 lat (a najlepszą kondycję osiągają, mając lat 7-12); byki mogą ważyć do 350 kg; ich najbardziej wyczulonymi zmysłami są słuch i węch; podstawę diety stanowią pędy, liście, kora, trawa i zboża. Dojrzałość płciową jelenie osiągają już po półtora-dwóch latach, przy czym ciąża u łań trwa długo (ponad 200 dni). Młode (najczęściej jedno, czasem dwoje) długo pozostają przy matce (bywa, że po kilka lat).
Byki i łanie tworzą chmary, choć nie brakuje i starych byków-samotników. Te potrafią się doskonale maskować w leśnych ostępach. Byki ćwiczą walki cały rok, by utrzymać swą sprawność na czas rykowiska, kiedy to cała ich energia poświęcana jest na zdobycie partnerki. W rezultacie po rykowisku są bardzo mocno wycieńczone, stanowiąc wówczas łatwy łup dla wilków. Populację jeleni w Puszczy Białowieskiej szacuje się na 500-1000 sztuk.
Wisienką na torcie jak zawsze były nakręcone przez Wojtka Furmanka filmy, na których udało mu się podpatrzeć sceny z jeleniego życia.
Po zakończeniu prelekcji i pytaniach od publiczności był czas na luźne rozmowy oraz podziwianie przyniesionych przez naszego Gościa poroży.
Dziękujemy bardzo Wojciechowi Furmankowi za to spotkanie. O terminie i tematyce następnego będziemy informować.
Zdjęcia: Elżbieta Dadura-Zarembska
Tekst: Sebastian Baranowski