Międzynarodowa współpraca edukacyjna otwiera nowe możliwości

Dodane przez e.rynkowska - wt., 31/05/2022 - 11:50

Kategoria

Okres pandemii przyniósł nowe wyzwania, także edukacyjne. Nie obyło się bez problemów i wielu niewiadomych. Próby, eksperymenty i odkładanie w czasie przedsięwzięć stało się codziennością. Jednak w dobie postępu cyfryzacji otworzyliśmy się na nowe rozwiązania, nauczyliśmy się korzystać z nadarzającej się okazji. I tak też było w naszym przypadku. Zaplanowana mobilność kadry stała pod znakiem zapytania, była przekładana, sytuacja się komplikowała, ale tym większa była satysfakcja, gdy wyjazd doszedł do skutku.

Dwudziestu czterech pracowników Szkoły Podstawowej nr 2 im. Władysława Jagiełły w Hajnówce uczestniczyło w dniach 2-5 maja 2022r. w mobilności zagranicznej typu job-shadowing w ramach projektu Erasmus + pt. „Hajnówka- mobilność i rozwój” , 2021-1-PL01-KA122-SCH-000014589, na Sycylii.

Podczas wyjazdu kadra doskonaliła się zawodowo w ramach obserwacji uczestniczącej, tj. tzw. Job shadowing, czyli poznawania pracy swojego zagranicznego kolegi – sycylijskiego odpowiednika nauczyciela danego przedmiotu z Polski. Dało to możliwość uczestnictwa w codziennych zajęciach i obowiązkach. Tego typu mobilność ma na celu podniesienie jakości i atrakcyjności kształcenia oraz podnoszenie kompetencji kadry dydaktycznej i zarządzającej w placówkach edukacji szkolnej.

Dyrektor naszej szkoły, pan Adam Jerzy Chudek, po zrealizowaniu z ogromnym sukcesem poprzedniego projektu mobilności kadry na Malcie , zdecydował się wnioskować o kolejną możliwość udziału w Programie. Ponownie koordynatorem przedsięwzięcia została p. Anna Maria Bowtruczuk, dzięki której na bieżąco otrzymywaliśmy informacje o etapach przygotowywania do wyjazdu. Po otrzymaniu pozytywnej oceny projektu zaczęły się działania projektowe, w tym mi.n.: opracowanie niezbędnej dokumentacji, dobór uczestników/uczestniczek, szkolenie językowe, pedagogiczne i kulturowe, podpisywanie umów i porozumień, zmagania z ograniczeniami wynikającymi z pandemii, wreszcie finalne ustalenia w zakresie docelowych placówek dla kadry:

1.

WISZNIEWSKA MAŁGORZATA
PANASIUK JOANNA
MARTA ONISZCZUK
WOŹNIAK-NOWICKA DOROTA

Nazwa organizacji: Istituto Comprensivo L. Capuana
Adres: Via degli studi, n. 2 - 98051 Barcellona Pozzo di Gotto - Messina - Sycylia - Włochy
Dyrektor: Carmen Pino

2.
GRYGORUK ANNA
WASZKIEWICZ LUCYNA
PERDION-SMYKLA AGNIESZKA
ZABROCKA LUDMIŁA

Nazwa organizacji: Istituto Comprensivo L. Capuana
Adres: Via degli studi, n. 2 - 98051 Barcellona Pozzo di Gotto - Messina - Sycylia - Włochy
Dyrektor: Maria Maiorana


3.

SKALSKA URSZULA
WASILEWSKA AGNIESZKA
KARDASZ MARZENA
PARFIENIUK JOLANTA

Nazwa organizacji: Istituto Istruzione Superiore Enzo Ferrari
Adres: Vico Picardi, 98051 Barcellona Pozzo di Gotto - Messina - Sycylia - Włochy
Dyrektor: Giuseppa Ciolona


4.

PROKOPIUK MAGDALENA
CZEMERYCH PAULINA
KIERDELEWICZ JOANNA
WAWRESZUK ANNA

Nazwa organizacji: Istituto Istruzione Superiore Enzo Ferrari
Adres: Vico Picardi, 98051 Barcellona Pozzo di Gotto - Messina - Sycylia - Włochy
Dyrektor: Cettina Ginebri

5.
WASILUK ILONA
STOKOWIEC SYLWIA
KUŁAJ ELŻBIETA
SAJEWICZ ALINA
Nazwa organizacji: ISTITUTO TECNICO ECONOMICO E TECNOLOGICO
Adres: Via Pitagora, 42 98051 Barcellona Pozzo di Gotto - Messina - Sycylia - Włochy

Dyrektor: Gisella Scardino

6.

EWA JABŁOŃSKA
ŁUKASZEWICZ HENRYK
ŚMIGIELSKA EWA
SOŁOWIANIUK ANETA

Nazwa organizacji: ISTITUTO TECNICO ECONOMICO E TECNOLOGICO
Adres: Via Pitagora, 42 98051 Barcellona Pozzo di Gotto - Messina - Sycylia - Włochy
Dyrektor: Antonietta Amoroso

Sycylia to miejsce ludzi otwartych na innych. Relacje międzyludzkie są dla Włochów najważniejsze. Wszędzie witano nas z uśmiechem. Po wielu rozmowach dowiedzieliśmy się wiele na temat codziennych radości i trosk, sukcesów i porażek włoskich pedagogów. Wymienialiśmy się doświadczeniami, metodami i technikami nauczania, między innymi z okresu pandemii. Mogliśmy obserwować praktyczne zastosowanie dostępnych pomocy naukowo-dydaktycznych i nowych rozwiązań multimedialnych. Dane nam było porównać codzienność pracy nauczyciela z Sycylii z własnymi realiami pracy. Jako uczestnicy Programu Erasmus + uzyskaliśmy bezcenne doświadczenie zawodowe w międzynarodowym środowisku. Poznaliśmy kulturę, odmienne zwyczaje oraz włoski system edukacji. Udział w tego typu mobilnościach jest wyzwaniem, daje możliwość rozwoju pozwalając jednocześnie na poszerzenie swoich horyzontów. Jako szkoła stawiająca na mobilność i rozwój jesteśmy gotowi na więcej.

Anna Maria Bowtruczuk

Małgorzata Wiszniewska

Grupa osób pozuje do zdjęcia
Grupa osób pozuje do zdjęcia na schodach
Grupa osób pozuje do zdjęcia przed katedrą

Strony w dziale: