Każdy przedsiębiorca niezależnie od tego, czy zatrudnia pracowników, czy też nie, ma obowiązek składać co miesiąc dokumenty rozliczeniowe do ZUS-u. Mimo to wielu o tym obowiązku zapomina.
Płatnicy składek bez względu na to, czy zatrudniają pracowników, czy zobowiązani są opłacać tylko składkę na własne ubezpieczenie, a także osoby z nimi współpracujące muszą co miesiąc przekazywać dokumenty rozliczeniowe do ZUS-u. Zwolnieni z tego obowiązku są tylko duchowni, osoby składające dokumenty za nianie oraz osoby, które podlegają dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Wielu płatników nie wywiązuje się z obowiązku comiesięcznego składania dokumentów rozliczeniowych, mimo że ZUS wysyła elektronicznie na ich profil PUE informacje o braku dokumentów za dany miesiąc. Właścicielom firm, którzy nie przekażą dokumentów za dany miesiąc, ZUS utworzy automatycznie wymiar składek z urzędu, co może skutkować błędnym rozliczeniem.
Przedsiębiorcy rozliczający składki za maksymalnie 5 osób, mogą do ZUS-u przekazywać dokumenty w formie papierowej. Jeśli rozliczają składki za ponad 5 osób, to przekazują dokumenty w formie elektronicznej. Mogą to zrobić za pośrednictwem ePłatnika albo programu Płatnik.
Termin składania dokumentów rozliczeniowych i opłacania składek
- Jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe, czyli m.in. urzędy gminy i miasta przekazują dokumenty rozliczeniowe i opłacają składki do 5. dnia następnego miesiąca. Dla pozostałych płatników termin zależy od tego, czy mają osobowość prawną, czy też nie.
- Dla podmiotów z osobowością prawną np. spółek kapitałowych, spółdzielni, fundacji będzie to termin do 15. dnia następnego miesiąca.
- Dla pozostałych płatników m.in. jednoosobowych firm i innych podmiotów bez osobowości prawnej będzie to termin do 20. dnia następnego miesiąca.
Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim