Spacer Hydrologiczny nad rzeką Leśną

Data wydarzenia
-
Miejsce wydarzenia
plac przy Szkole Podstawowej w Dubinach

 

23 sierpnia 2023 ( środa) serdecznie zapraszamy wszystkich na spacer hydromorfologiczny nad rzeką Leśną.
Spotykamy się o godzinie 16.00, przy szkole podstawowej w Dubinach!
 
Cóż to takiego?
Słowo "hydromorfologia" pochodzi od słów "hydro", oznaczającego wodę, i "morfologia", oznaczającego fizyczne cechy środowiska, Zatem hydromorfologia zajmuje się opisywanie hydrologicznych i morfologicznych (fizycznych) elementów, które budują rzekę.
Podczas warsztatów nauczymy się patrzeć na rzekę okiem badacza i wnikliwego obserwatora - poszukamy naturalnego zróżnicowania w budowie doliny rzecznej, brzegów, koryta, dna rzeki. Będziemy patrzeć jak zachowuje się nurt rzeki, szukać odpowiedzi jakie rzeki są bardziej różnorodne i na jakie elementy środowiska zwracać uwagę, żeby znaleźć zarówno ślady naturalności jak i ślady przekształceń dokonanych przez człowieka, czyli zmian antropogenicznych.
Postaramy się wymyślić w jaki sposób moglibyśmy odwrócić negatywne zmiany jakie wprowadził człowiek i z jakimi konsekwencjami by się to wiązało. Spotkanie będzie też pretekstem do rozmowy o tym jakie są, a jakie mogą być rzeki. Postaramy się porozmawiać jakie rzeki są dla nas najbardziej "przyjazne", z jakimi czujemy największą bliskość i czy stopień naturalności rzeki ma z tym jakikolwiek związek.
Spotykamy się, aby nauczyć się jak najwięcej nowych, ciekawych informacji o rzekach, ale także, aby poszukać naszych relacji z rzeką i podzielić się nimi z pozostałymi uczestnikami.
W warsztatach wykorzystamy metodę oceny Hydromorfologicznego Indeksu Rzecznego, wykorzystywanego przy monitoringu stanu wód przez instytucje państwowe i naukowców.
 
Zachęcamy do wzięcia (w zależności od pogody i temperatury) woderów, kaloszy, klapek lub innego obuwia umożliwiającego bezpieczne wejście do wody.
Do zobaczenia na miejscu!
 
Spacer jest organizowany w ramach festiwalu @Dzikie jest piękne i projektu #Rzekaniejestrzeczą! Celem projektu jest zwrócenie uwagi nas - mieszkańców na rzeki w naszym otoczeniu, a także zmiana postrzegania tych rzek oraz dostrzeżenie ich wartości jako elementu dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego.
Liczymy, że uczestnicy spaceru na nowo odkryją walory przyrodnicze rzeki oraz jej otoczenia.
Patronat nad projektem objęła Koalicja Ratujmy Rzeki / Save the Rivers Coalition
 
Projekt “Rzeka nie jest rzeczą” realizowany przez OTOP i Fundacja Greenmind finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny Program Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny

Strony w dziale: