Rzeźby wykonane przez 6 artystów z Polski przepięknie kontrastują z ażurową – ultranowoczesną fasadą budynku Centrum Nowoczesnego Kształcenia uczelni. Pomysłodawcami takiego połączenia byli artyści, a władze Politechniki Białostockiej tę ideę ochoczo podchwyciły.
Uroczystego otwarcia wystawy dokonali: dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej oraz Jerzy Sirak – Burmistrz Miasta Hajnówka, współorganizator wystawy.
- Cechą sztuki jest przekraczanie granic w sensie przenośnym i dosłownym. - podsumowuje wystawę rzeźbiarz - Jerzy Iwacik - Dlatego przekroczyliśmy ją przenosząc wystawę naszych rzeźb z Hajnówki do Białegostoku. Zmieniając otoczenie z organicznego, w którym powstały na przetworzone architektonicznie. Przekonując się tym samym, że nie tracą, a wręcz zyskują dodatkowy walor. Wystawa robi wrażenie zarówno na gościach jak i na autorach prac, którzy sami są zaskoczeni efektem, co bardzo cieszy artystę - Cieszy też fakt, że ten sposób promuje zarówno plener hajnowski podnosząc mu rangę jako corocznemu wydarzeniu jaki i nasze miasto. Z przyjemnością więc można zacytować słowa, które wypowiedziała na wernisażu Pani prof. Marta Kosior-Kazberuk, rektor Politechniki Białostockiej: – Ta wystawa ma korzenie bardzo lokalne. To wystawa poplenerowa, ale poziom tej sztuki jest światowy. To zaszczyt dla Politechniki Białostockiej, że gościmy taką piękną wystawę.
Wernisaż odbył się 15 października. Wystawę można oglądać bezpłatnie do końca 2023 roku.
Organizatorzy: Urząd Miasta Hajnówka, Nadleśnictwo Hajnówka, Lasy Państwowe, Archiwum Uczelniane i Centrum Historii Politechniki Białostockiej, Politechnika Białostocka.
Emilia Rynkowska
Fot. Dariusz Piekut
źródło: https://www.facebook.com/politechnikabialostocka