Piknik integracyjny członków hajnowskiego Koła Niewidomych w Orzeszkowie

Dodane przez administrator - pt., 02/07/2021 - 09:44

Kategoria

Podróżować głębiej a nie dalej… Zgodnie z tym ogólnoświatowym trendem, w pierwszą sobotę lata, 26 czerwca 2021 roku, 15-osobowa grupa członków Koła Terenowego Polskiego Związku Niewidomych w Hajnówce  wybrała się na integracyjny piknik do Orzeszkowa. Mimo tak niewielkiego oddalenia od Hajnówki, wielu z uczestników pikniku nie dotarło wcześniej  do  tego urokliwego miejsca. Frekwencja była stuprocentowa, pogoda dopisała, co tym razem oznaczało zelżenie  fali upałów, humory również.

Pan Janek, zaprzyjaźniony z nami kierowca, dowiózł nas do gospodarstwa agroturystycznego naszej koleżanki, pani Gieni, która oprowadziła nas po swoim królestwie i ugościła. Korzystając z pobytu w jej  gospodarstwie  poety, pana Jerzego Górnickiego, w tych pięknych okolicznościach przyrody spotkaliśmy się z autorem i wysłuchaliśmy kilku jego wierszy.

Drugim etapem naszej wycieczki była Szkoła Podstawowa w Orzeszkowie, gdzie zostaliśmy przywitani przez panią dyrektor. Okazało się, że jest wśród nas osoba, oprócz pani Gieni, oczywiście, która w tej właśnie szkole rozpoczynała swoją szkolną edukację. Otoczony zielenią, niewielki, przytulny budynek przywołał wiele szkolnych wspomnień. Duże zainteresowanie  wywołała Sala Doświadczania Świata dla dzieci z różnymi problemami, wyposażona  w sprzęty  i  elementy stymulujące różnorodne zmysły. Było to ciekawe doświadczenie i padło wiele pytań. Niektórzy z nas ochoczo skorzystali z możliwości znajdujących się na wyposażeniu  sali sprzętów i pomocy.

I wreszcie nastąpił oczekiwany moment spotkania z przesympatycznymi paniami z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich, czyli z Orzeszkowymi Babeczkami. Według ich przepisów i pod ich życzliwym okiem, podzieliliśmy się na dwie grupy, zakasaliśmy rękawy i powstały przepyszne podlaskie pierogi z ziemniakami, zdaniem  niektórych (moim również), najpyszniejsze, jakie kiedykolwiek jedliśmy  oraz drożdżowe rogaliki.

Podczas, gdy gospodynie gotowały i piekły nasze wyroby, zapoznaliśmy się z kolejną atrakcją: małym lokalnym mini muzeum nazwanym „Nasza rodzima chatka”, ekspozycję którego stanowią  dawne sprzęty gospodarstwa domowego, chodniki, firany, odzież, kołowrotki, garnki, żelazka, tary, nawet stare gazety… W jednej z izb królował kaflowy kuchenny piec. Ożyły wspomnienia, cofnęliśmy się pamięcią w czasy dzieciństwa, wizyt u dziadków.

Zwieńczeniem  pobytu w gościnnym Orzeszkowie była biesiada, która mnie wystarczyła za obiad i kolację ( ach, te pierogi!). Gościnne Babeczki zadbały także o cos zielonego: na stołach zagościła także  sałata i małosolne ogórki. Żeby jednak nie było, że to jedzenie było najważniejsze, panował entuzjazm oraz  swobodna i pełna radości atmosfera. Poznaliśmy także przepisy na te smakołyki, można je więc będzie przetestować u siebie.

Gorące podziękowania za ten miły i pyszny dzień składamy: naszej koleżance, pani Gieni Nowickiej, pani dyrektor orzeszkowskiej szkoły oraz przesympatycznym Orzeszkowym Babeczkom.  Wyjazd został dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Cieszy , że po tak długim okresie izolacji, możemy znów być razem. Do zobaczenia!

 

Dorota Królikowska-Łapińska

grupa uczestników zebrana w sali, siedzą na krzesłach, przed nimi na fotelu siedzi mężczyzna czytający książkę; z lewej strony stoi stół, na którym jest poczęstunek
kobieta stoi na zielonym urzędzeniu do ćwieczenia blanasu; za nią siedzą pozostali uczestnicy
trzy kobiety siedzą na kolorowych siedziskach
grupa uczestników w sali do ćwiczeń
pięć osób: dwóch starszych mężczyzn, dwie kobiety i młoda dziewczyna w sali wystawowej starych przedmiotów użytku domowego
przy stole stoi kobieta wyrabiająca ciasto w misce, obok niej siedzi druga kobieta trzymająca miskę
pięć osób przy kuchennym stole przygotowująca wypieki
trzy osoby przy kuchennym stole przygotowujące wypieki
grupa uczestników ustwiona wokół kuchennego stołu
grupa uczestników siedząca przy stole, na którym stoi poczęstunek

Strony w dziale: