Letnie działania Hajnówki dostępnej

Dodane przez administrator - śr., 12/08/2020 - 17:31
Grafika
Stopka w kształcie poziomego białego prostokąta. Na niej znajdują się cztery loga: od lewej: pionowy pochylony prostokąt w kolorze granatowym, na nim trzy gwiazdy w kolorach: białym, żółtym i czerwonym. Po prawej stronie napis: Fundusze Europejskie Program Regionalny; drugie logo:  po lewej stronie kształt biało – czerwonej flagi. Po prawej stronie czarny dwurzędowy napis: Rzeczpospolita Polska; trzecie logo: Głównym motywem jest żubr zbudowany z różnobarwnych kwadratów, tworząc nowoczesną kompozycję, nawiązującą do współczesnego obrazu komputerowego. Po lewej stronie logotypu widnieje napis: Podlaskie; czwarte logo:  po prawej flaga Unii Europejskiej: Poziomy ciemnoniebieski kwadrat, pośrodku dwanaście żółtych gwiazdek ułożonych w kształcie koła. Po lewej napis: Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

 

Partnerzy projektu „Hajnówka dostępna” nie odpoczywają nawet w wakacje. W ramach działań projektowych mają miejsce wydarzenia kulturalne dostosowane do osób z niepełnosprawnościami. Tegoroczna XII edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep odbyła się pod hasłem „dostępność”. Podczas tej imprezy kulturalnej każdy bez wyjątku mógł bez żadnych barier doświadczyć teatralnych wrażeń.

Szczególnie dla osób z dysfunkcjami wzroku, słuchu organizatorzy ze Stowarzyszenia Kulturalnego „Pocztówka” zadbali o udogodnienia w odbiorze treści spektakli poprzez spektakle szeptane, dostępność tłumacza języka migowego. W mobilnych punktach informacji mogliśmy zasięgnąć informacji o wydarzeniach oraz festiwalowych propozycjach związanych z dostępnością. Ten kto nie mógł bezpośrednio uczestniczyć w wertepie miał możliwość obejrzenia spektakli online. Jeśli nadal jesteście nimi zainteresowani to są dostępne na profilu fb.com/InternationalTheatreFestivalWertep. Wszystkich zapewne zachwyciły 3 rowerowe riksze, które służyły pomocą osobom starszym, z problemami w poruszaniu się, z ciężkim bagażem. Wertep odwiedzili członkowie Polskiego Związku Niewidomych koło terenowe w Hajnówce, którzy pełnili rolę „testerów” wdrażanych udogodnień dostępnościowych. Ich uwagi i opinie są dla uczestników projektu bardzo cenne, gdyż pozwolą tworzyć „kulturę bez barier” w przyszłości.

7 sierpnia odbyło się kino plenerowe z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących w Hajnowskim Domu Kultury. Do dyspozycji podczas projekcji filmu było 20 odbiorników ze słuchawką do odsłuchania audiodeskrypcji. Film „Mężczyzna imieniem OVE” przyciągnął tego dnia wielu widzów. Niektórzy skorzystali z audiodeskrypcji z czystej ciekawości, ale znalazło się też wielu, dla których te odbiorniki pozwoliły w pełni cieszyć się z projekcji filmu. Oprócz tego dostępne były do wyboru leżaki lub krzesła dla osób z trudnościami w poruszaniu się. W Hajnówce to było pierwsze kino z takimi udogodnieniami dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, ale nie ostatnie. Widząc po frekwencji, jaka tego dnia dopisała jest to duży krok w stronę działań związanych z dostępnością.

Już w połowie sierpnia startujemy z cyklem kursu dla asystentów osób z niepełnosprawnościami.

Emilia Korolczuk

Główny specjalista ds. wdrożenia w projekcie

fot. Wertep Festiwal

fot. Hajnowski Dom Kultury

Na stole ustawiony laptop oraz sprzęt do wyświetlania filmów. Na ścianie Hajnowskiego Domu Kultury wisi ekran, na nim wyświetlony napis: Aurora.
Na placu przed Hajnowskim Domem Kultury rozstawione krzesła, na nich siedzą widzowie.
Na zdjęciu widać fragmenty żółto - zielonych leżaków. Zza nich wystaja głowy widzów.
Na pierwszym planie cztery kobiety. Za nimi stoi różowy namiot, na nim rysunki ludzkich oczu.
Na trawie pod drzewem siedzi sześć osób. Jedna z nich trzyma białą tabliczką z rysunkiem twarzy i ucha i napisem Spektakle Szeptane.
Na zdjęciu stoją dwie młode dziewczyny. Jedna z nich trzyma tabliczkę z napisem: Spektakle szeptane, druga: ostre światło! efekty świetlne! ogień!. Każdy rysunek ma obrazujący napisy piktogram.
Po prawej stronie zdjęcia, na trwie, siedzą widzowie. Z lewej strony mężczyzna ubrany w błękintą koszulę i jasne spodnie gra na gitarze i śpiewa. Pośrodku zdjęcia mężczyzna ubrany na czarno daje pokaz fire show.
W centralnym punkcie zdjęcia stoi mężczyzna odwrócony tyłem, ma na sobie czerwone spodnie, szelki, koszule i kapelusz. Na lewo od niego stoją widzowie, po prawej osoby prowadzące wydarzenie.
W centralnym punkcie zdjęcia ustawiona jest makieta domu. Przed nią kobieta z dzieckiem ze słuchawkami na uszach, odwrócone do fotografa plecami. Na drugim planie namiot, trójka mężczyzn i amfiteatr.
Na zdjęciu szóstka aktorów pozuje do zdjęcia z nastolatką. Za nimi rekwizyty - duża dłoń, obok leży oko, przed nimi stoi duży błękitny wózek, w nim zamiast dziecka czerwone usta.
Na trwie siedzą dzieci i dorośli, część z nich bije brawa.
W rikszy siedzi dziewczyna, prawa rękę unosi do góry. Druga dziewczyna prowadzi rikszę, za nimi kilka osób chodzi po trawie.
Na zdjęciu dłoń trzyma urządzenie do odsłuchiwania audiodeskrypcji.
Na zdjęciu widzowie pokazu leżą na żółto - zielonych leżakach. Po prawej stronie na ekranie wyświetlany jest film. Po lewej stronie stoi niebieski namiot.
Na brązowo - zielonym leżaku z logo Hajnówki i napisem Hajnówka Duchowa Witalność i logoHDK i napisem Hajnowski Dom Kultury, w czarnej walizce leży sprzęt do odsłuchiwania audiodeskrypcji.
Na leżaku leży kobieta ubrana na czarno, na uchu ma założona słuchawkę.

Strony w dziale: