Dożynki Wojewódzkie 2024 w Hajnówce

Dodane przez e.rynkowska - wt., 17/09/2024 - 14:08

Tegoroczne Dożynki Wojewódzki, po 16 latach, ponownie odbyły się w Hajnówce. To wyjątkowe wydarzenie stanowiło zwieńczenie dożynek gminnych i powiatowych, gromadząc rolników, społeczność wiejską oraz osoby wspierające rozwój podlaskiej wsi.

Dożynki to uroczyste podziękowanie za urodzaj, które od wieków łączy ludzi z naturą, symbolizując zakończenie sezonu zbiorów i ciężkiej pracy na roli.

Uroczyste obchody dożynkowe rozpoczęła Liturgia w Soborze Świętej Trójcy w Hajnówce i Msza Święta w Kościele Rzymskokatolickim pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Po zakończeniu nabożeństwa, barwny korowód dożynkowy przeszedł ulicami miasta do Amfiteatru Miejskiego. Podczas oficjalnych uroczystości organizatorzy i gospodarze miasta podziękowali rolnikom za ich dotychczasowy trud pracy oraz życzyli obfitych plonów na przyszłe lata.

Otwarcia obchodów dożynkowych dokonał Łukasz Prokorym – Marszałek Województwa Podlaskiego – Jestem zaszczycony, że mogę wam dziś osobiście podziękować za waszą całoroczną pracę, dzięki której na naszych stołach gości chleb. Te wieńce dożynkowe, piękne bochny upieczone z plonów waszych pól są symbolem tej pracy. Mozolnej, cierpliwej I wymagającej pracy waszych rąk. Ale ten trud przynosi też wielką satysfakcję. I na pewno dziś właśnie ją czujecie. Bo dożynki to wasze święto – zakończenie żniw, najważniejszego etapu w rolniczym kalendarzu. Czas, kiedy możecie odetchnąć, odpocząć I nie patrzeć już z niepokojem na pogodę, która w tym roku, ze względu na suszę, była szczególnie niełaskawa. A mimo to podołaliście. Jak zawsze, jak co roku. Jak wasi rodzice I dziadkowie. Jeszcze raz, w imieniu całego Zarządu Województwa Podlaskiego, wam dziękuję. Wiem, że dzięki wam w naszych domach nigdy nie zabraknie chleba.

W wydarzeniu uczestniczyli między innymi: marszałek Łukasz Prokorym, wicemarszałkowie Wiesława Burnos i Marek Malinowski oraz członkowie zarządu Bogdan Dyjuk i Jacek Piorunek, a także przewodniczący sejmiku Cezary Cieślukowski. Obecni byli również Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stefan Krajewski, Poseł RP Krzysztof Truskolaski, Wicemarszałek Senatu Maciej Żywno, wicewojewoda podlaski Paweł Krutul oraz radni wojewódzcy: Jerzy Leszczyński, Stanisław Derehajło, Igor Łukaszuk i Mikołaj Janowski. Zaproszeni goście wygłaszali przemowy oraz wręczali nagrody i odznaczenia.

Po uroczystym otwarciu odbyła się prezentacja Starostów Dożynkowych, którzy przekazali chleb organizatorom święta, by wspólnie podzielić się symbolem życia, sytości i szczęścia z pozostałymi gośćmi i uczestnikami dożynek. W tym roku honory Starostów Dożynek pełnili:

Starostowie Dożynek – kościoła prawosławnego

  • Julita i Marek Anchimiuk – Odrynki, powiat hajnowski, gmina Narew

    Pan Marek przejął gospodarstwo po rodzicach w 2010 roku. Obecnie, razem
    z żoną Julitą gospodarują na 120 ha ziemi własnej i dzierżawionej. Specjalizują się w hodowli drobiu. Nie korzystają z dopłat unijnych do maszyn, starają się wszystko kupić korzystając z własnych środków. Państwo Anchimiuk mają dwie córki: Aleksandrę i Hannę. Obie córki wspierają rodziców i pomagają w gospodarstwie.

Starostowie Dożynek – kościoła katolickiego:

  • Emilia i Hubert Ojdana – Nowoberezowo, powiat hajnowski, gmina Hajnówka

    Pan Hubert i Pani Emilia to młodzi, wykształceni rolnicy, którzy swoją przyszłość widzą na wsi. Prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 750 ha. Specjalizują się w hodowli trzody chlewnej. Gospodarstwo jest w pełni zmodernizowane, ciągle udoskonalane poprzez zakup sprzętu rolniczego. Pani Emilia zajmuje się wychowywaniem czteroletniej córki i wspiera męża w prowadzeniu gospodarstwa. Hubert Ojdana jest założycielem organizacji "Ruch Młodych Farmerów”.

Chleb został pobłogosławiony przez Jego Eminencję, Wielce Błogosławionego Sawę, Prawosławnego Metropolitę Warszawskiego i Całej Polski i Jego Ekscelencję Najdostojniejszego Księdza Biskupa Seniora Profesora Doktora Habilitowanego Tadeusza Pikusa.

Kolejnym punktem programu dożynek było wręczenie odznaczeń i nagród:

Odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa”:

  1. HRYNIEWICKA EWA z miejscowości TRZEŚCIANKA

  2. JAKUBOWSKA KATARZYNA ELŻBIETA z miejscowości LIPINY

  3. RADZISZEWSKA MAŁGORZATA pracownik Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Białymstoku

  4. ZALEWSKA KATARZYNA pracownik Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Białymstoku

  5. ANCHIMIUK MAREK z miejscowości ODRYNKI

  6. BAZYLUK DARIUSZ z miejscowości KLEJNIKI

  7. CHMIELEWSKI MAREK z miejscowości ORLA

  8. DANILUK JAROSŁAW z miejscowości HUKOWICZE

  9. FILIMONIUK PIOTR z miejscowości KLEJNIKI

  10. IWANIUK JAN z miejscowości KRZYWIEC

  11. KAMIŃSKI LEOPOLD z miasta BRAŃSK

  12. KRUK JAROSŁAW z miejscowości KOTÓWKA

  13. KRUK PAWEŁ z miejscowości KOTÓWKA

  14. OJDANA HUBERT z miejscowości NOWOBEREZOWO

  15. SAWCZUK BOGUMIŁ z miejscowości WÓLKA TERECHOWSKA

  16. WASILUK PIOTR z miejscowości PASIECZNIKI DUŻE

  17. WAWRZENIUK MIKOŁAJ z miejscowości ŁOPUCHÓWKA

Nagrodę Specjalną Starosty Hajnowskiego za hodowlę zwierząt i udział w wystawach z rąk Andrzeja Skiepko otrzymali:

  • Jarosław Daniluk

  • Bogumił Sawczuk

  • Jerzy Nazaruk

Charakterystyki Odznaczeń „Zasłużony dla rolnictwa”.odt


Podczas ceremonii dożynkowej odbył się konkurs na „Najładniejszy wieniec dożynkowy województwa podlaskiego 2024r.”, w ramach którego uczestnicy prezentowali własnoręcznie wykonane, pięknie zdobione wieńce dożynkowe, pełne symboliki i lokalnej historii. Wieńce to symboliczna prezentacja plonu, jego obfitości i dostatku. Do ich wyplatania używa się najpiękniejszych kłosów, ziół i owoców, z dodatkiem orzechów i jarzębiny. Całość ma wpłynąć na urodzaj w kolejnym roku.

Przyznano wyróżnienia oraz nagrody w dwóch kategoriach:

wieńca tradycyjnego:

  • 1 miejsce - Szudziałowo

  • 2 miejsce - Sobolewo

  • 3 miejsce - Pokaniewo

  • Wyróżnienia: KGW Plancianki, Narew i Dobrzyniewo Duże

wieńca nowoczesnego:

  • 1 miejsce - Kosówka w gm. Rajgród

  • 2 miejsce - Czyże

  • 3 miejsce - Karwowo – Wszebory

Konkurs na najpiękniejsze stoisko dożynkowe

Wyniki w konkursie:
1 miejsce – KGW Karakule (58 pkt.)
2 miejsce – KGW z Narwi (57 pkt.)
3 miejsce – KGW Boróweczki w Starym Borku (55 pkt.)

Wyróżnienie - KGW Kreatywne Babki w Spiczkach (49 pkt.)

Nagroda Burmistrza Miasta Hajnówka – KGW w Narwi.

Konkurs na najciekawsze stoisko dożynkowe

Wyniki w konkursie:
1 miejsce – Miodosytnia Podlaska
2 miejsce – Hajnówka ECO
3 miejsce – Serowar Sokólski

Wyróżnienie – Podlasie na wypasie

Nagroda specjalna Starosty Hajnowskiego za najciekawsze stoisko producenta produktu lokalnego 2024 r. z powiatu hajnowskiego: Gospodarstwo Ogrodnicze ANWIT - Witalis Jakoniuk „Podlaski Król pomidorów”.


Konkurs Państwowej Inspekcji Pracy „Żniwa mogą być bezpieczne”
26 edycja konkursu jest inicjatywą promującą bezpieczeństwo i zdrowie w rolnictwie. W bieżącym roku po ok. 120 wizytacjach miejsc, w których prowadzone były prace żniwne, wykonane przez ponad 160 rolników nagrodzono trzech rolników:

  • 1 miejsce – Andrzej Dąbrowski

  • 2 miejsce – Piotr Sałata

  • 3 miejsce - Janusz Leończuk

Odznaka Honorowa Województwa Podlaskiego”

Zarząd Województwa Podlaskiego w drodze uchwały podjętej na wniosek Komisji Odznaki Honorowej Województwa Podlaskiego przyznaje „Odznakę” osobom fizycznym oraz osobom prawnym, w tym jednostkom samorządu terytorialnego i jednostkom organizacyjnym nie mającym osobowości prawnej, które całokształtem działalności publicznej, społecznej i zawodowej przyczyniły się wybitnie do rozwoju i promocji Województwa Podlaskiego. Odznaczenia otrzymali:

  • Bożena Dmitruk, zam. Kuraszewo, gm. Czyże

    Pani Bożena prowadzi Gospodarstwo Ogrodnicze to miejsce powstałe w 1999 r. z miłości i pasji do ogrodnictwa właścicieli Bożeny i Marka. Swoją działalność rozpoczęli od kilku niewielkich tuneli foliowych. Gospodarstwo zajmuje się produkcją roślin rabatowych, balkonowych oraz wieloletnich. Wiosną oferuje swoim klientom piękne i barwne bratki, latem posiada ogromny wybór roślin balkonowych oraz rabatowych a jesień to czas gdy w gospodarstwie dostępna jest paleta barw wrzosów oraz chryzantem. Pani Bożena zaszczepiła swoją miłość do roślin również u dzieci Michała i Natalii. Czego wynikiem jest powstały 3 lata temu sklep internetowy z roślinami Dmitruk Flowers, który sprawił że rośliny z małej miejscowości na Podlasiu trafiają do każdego zakątka Polski.

    Wizyta w gospodarstwie to zdecydowanie piękne doświadczenie, ogromna ilość roślin i wiedza właścicieli, którzy chętnie dzielą się nią z innymi i oferują pomoc w doborze roślin sprawia, że z roku na rok coraz liczniejsze tłumy klientów chętnie je odwiedzają.

  • ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY “CZYŻOWIANIE” z Czyż

    Obecnie są jednym z najaktywniejszych i dłużej działających zespołów Regionu Puszczy Białowieskiej i Podlasia. Swoją przygodę artystyczną zespół rozpoczął od udziału w Rejonowym Przeglądzie Kolędniczym w styczniu 1987 roku w Hajnówce. Od samego początku „CZYŻOWIANIE” uczestniczyli w koncertach z okazji dożynek, rocznic, świąt państwowych, przeglądów, festiwali. Zespół ma bardzo urozmaicony repertuar i bogate formy wykonawcze - folklor Podlasia, piosenki białoruskie, ukraińskie, polskie – można było usłyszeć i grupę żeńską i grupę męską. Wielokrotnie występowali na "Nocy Kupały” w Białowieży i innych imprezach organizowanych przez Białoruskie Towarzystwo Społeczno- Kulturalne. Dorobek artystyczny zespołu jest znaczny, stosunkowo bogaty i wszechstronny. Zdobyli dotychczas wiele nagród i wyróżnień. Ponadto, zespół jest stałym uczestnikiem Prezentacji Tradycyjnej i Współczesnej Kultury Ludowej „W poszukiwaniu Folkloru” oraz wielokrotnie uczestniczył w przygranicznej wymianie kulturowej. Za osiągnięcia artystyczne zostali uhonorowani Zbiorową Odznaką „Zasłużony Białostocczyźnie” oraz indywidualnymi odznakami „Zasłużony Działacz Kultury”. Zespół „Czyżowianie” z Czyż od samego początku działa pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Czyżach.

Półfinał Wojewódzki - "Bitwy Regionów"

W ramach Dożynek Wojewódzkich odbył się też półfinał wojewódzki "Bitwy Regionów". To ogólnopolski konkurs kulinarny, w którym reprezentacje Kół Gospodyń Wiejskich przygotowują potrawę regionalną.

1 miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich w Przystawańcach w gminie Puńsk

2 miejsce - Koło Gospodyń z Narwi

3 miejsce – Koło Gospodyń Neckie Trio

Zwycięzca półfinału "Bitwy Regionów" w Hajnówce powalczy o tytuł najlepszej potrawy regionalnej w Polsce. Finał 9 edycji Konkursu Kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich "Bitwa Regionów" odbędzie się 22 września na placu św. Wojciecha w Gnieźnie.

Konkurs na Miss Koła Gospodyń Wiejskich został zorganizowany przez „Polska od Kuchni”. Panie rywalizowały w dwóch kategoriach wiekowych: do 45 roku życia i 45 +. Zwyciężczynie otrzymały upominki, a pozostałe panie biorące udział w konkursie – dyplomy.

 

Dożynki to nie tylko przemowy, odznaczenia i konkursy, to również czas na promocję, degustację i i rozrywkę. Na scenie amfiteatru zaprezentowali się: Chór Leśników Puszczy Białowieskiej, Zespół Pieśni i Tańca Szepietowo na Ludowo, który odśpiewał obrzęd dożynkowy, Echo Puszczy - Hajnowski Dom Kultury, Chór Miasta Hajnówka - Hajnowski Dom Kultury, Zespół Tańca Przepiórka - Hajnowski Dom Kultury, Narwianie, Kresovki z Hajnówki, Czyżowianie z Czyż, Cegiełki z Lewkowa, Żawaranki ze wsi Mochnate Gmina Hajnówka, Harmoń z Łosinki Gmina Narew, Ruczajok z Białowieży. W ramach stoisk wystawienniczych promowano regionalne produkty żywieniowe, rękodzielnicze, a także sprzęt i maszyny rolnicze. Swoje stoiska miały koła gospodyń wiejskich i wytwórcy. Lokalna Organizacja Turystyczna Region Puszczy Białowieskiej prezentowała pieczenie Marcinka Hajnowskiego. Swoje stoiska informacyjno-promocyjne miały instytucje działające w obszarze rolnictwa. Najmłodsi mogli bawić się w strefie Żubra Pompika. W sumie w przestrzeni parku miejskiego ulokowało się prawie 150 stoisk. Po zakończeniu oficjalnej części, uczestnicy dożynek wojewódzkich mogli bawić się przy występach zespołów: Fair Play Crew, Maestro Chives i Czeremszyna. Uroczystość zakończyła się pokazem lampionów przygotowanym przez Stowarzyszenia Pocztówka.

Organizator

Województwo Podlaskie

Współorganizatorzy

Starostwo Powiatowe w Hajnówce, Urząd Miasta Hajnówka

Organizatorzy wspierający

Hajnowski Domu Kultury, Region Puszczy Białowieskiej Lokalna Organizacja Turystyczna, Podlaska Izba Rolnicza, Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Patronat medialny

Radio Białystok, TVP 3 Białystok, TV Podlasie z Hajnówki, Radio Nadzieja z Łomży), o podmiotach współpracujących przy organizacji Dożynek (Oddział Terenowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Białymstoku, Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Podlaska Izba Rolnicza, Lokalna Organizacja Turystyczna Region Puszczy Białowieskiej

Emilia Rynkowska

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

dozynki

Strony w dziale: