Krótszy czas na przekazywanie korekt do ZUS

Dodane przez e.rynkowska - wt., 13/12/2022 - 10:43

Kategoria

Od tego roku obowiązują nowe terminy, w jakich płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych: ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA. Przedsiębiorcy mogą spodziewać się wiadomości przypominającej o tej zmianie na swoich profilach na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

 

Jakie są nowe terminy składania korekt

 

Płatnik składek może przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych za okresy:

  • od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. – w terminie do 1 stycznia 2024 r.,

  • od stycznia 2022 r. – do 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc.

Po tym czasie ZUS nie przyjmie korekt, ponieważ nie będzie już możliwa zmiana stanu rozliczenia na koncie płatnika składek. Modyfikacje będą dopuszczalne jedynie na podstawie prawomocnej decyzji ZUS lub prawomocnego orzeczenia sądu – wyłącznie na koncie ubezpieczonego.

- Dlatego każdy płatnik składek powinien zweryfikować dokumenty rozliczeniowe, które przekazał do ZUS za lata 1999-2021. Sprostowanie tych dokumentów będzie można przekazać najpóźniej 1 stycznia 2024 r.- informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik województwa podlaskiego.

Dane w dokumentach rozliczeniowych przekazywanych za styczeń 2022 r. i kolejne miesiące można korygować przez okres do 5 lat, liczony od terminu płatności składek za dany miesiąc.

ZUS oferuje pomoc dla płatników

Płatnik składek ma prawo skorzystać z pomocy ZUS i zweryfikować dokumenty rozliczeniowe. Jeśli będzie składać je przez program Płatnik lub e-Płatnik, może zwrócić się z wnioskiem o udostępnienie plików KEDU z danymi za okresy wcześniejsze niż te, które ma w swojej bazie danych.

- Pomoc w sprawdzeniu rozliczeń, jak również wyjaśnienie zasad dotyczących korygowania dokumentów rozliczeniowych można uzyskać podczas e-wizyty w ZUS, w Centrum Obsługi Telefonicznej pod nr tel. 22 560-16-00, a także w dowolnej placówce ZUS – dodaje rzeczniczka.

Katarzyna Krupicka

regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

Strony w dziale: